Scinet.cz » Telekomunikace, Zprávy

Radiokomunikace zvyšují pokrytí digitálním signálem

26.3. 2009, Scinet.cz

České Radiokomunikace v průběhu letošního roku uvedou do provozu dalších sedm vysílačů určených pro zemské digitální vysílání. Díky tomu pokrytí digitálním signálem vzroste z 50 na 64 procent obyvatel České republiky.

První dva z nových vysílačů budou uvedeny do provozu už zítra. Půjde o jihomoravskou lokalitu Děvín u Mikulova a Mezivrata u obce Votice ve Středočeském kraji.

Vysílač Děvín bude digitální vysílání šířit na 40. kanálu, Mezivrata na 41. kanálu. V lokalitě Děvín by mělo k vypnutí analogového vysílání dojít v půlce roku 2011, v Mezivratech už ale v červnu letošního roku.

„Přípravné práce na spuštění obou lokalit již byly zahájeny, v případě obou vysílačů jsme již minulý týden nainstalovali a odzkoušeli vysílací technologii,“ říká Jiří Vykydal, vedoucí útvaru rozvoje a investic Českých Radiokomunikací. Doprava nové vysílací technologie na stanoviště Děvín proběhla kvůli umístění vysílače v oblasti CHKO Pálava za pomoci vrtulníku. Další využití vrtulníku se pro letošní rok plánuje i v případě dalších vysílačů. „V tomto roce chystáme pro multiplex 2 spustit celkem 7 vysílačů, ke konci roku bude modelované pokrytí digitálního multiplexu 2 dosahovat až 64% české populace,“ dodává Vykydal.

Bližší informace spojené s vypínáním analogového a zapínáním digitálního signálu, včetně map pokrytí, dohledáte na speciálních informačních stránkách Českých Radiokomunikací věnovaných digitalizaci www.digistranky.cz.

Scinet.cz


Komentáře (1) »

  • roman kolář napsal:

    rád bych věděl proč mi vypadává signál z kanálu 37 a to již delsí dobu bydlím v Hronově


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.