Scinet.cz » Internet, Telekomunikace, Zprávy

Připojení přes WiMAX míří do dalších 25 měst

3.7. 2009, Scinet.cz

České Radiokomunikace plánují vysokorychlostní připojení přes technologii WiMAX nabízet v dalších pětadvaceti městech České republiky. V prvních deseti lokalitách bude WiMAX spuštěn již počátkem srpna 2009.

„Úspěch služby WiMAX a zájem o její využívání v Praze nás velice těší, a proto jsme se rozhodli nabídnout tuto moderní technologii i zákazníkům v dalších částech České republiky,“ řekl Marcel Procházka, Head of Business Development Českých Radiokomunikací. „Dle ohlasů zákazníci nejvíce oceňují na službě WiMAX její komplexnost a parametry – zejména vynikající stabilitu a vysokou symetrickou rychlost. Pomocí jedné přípojky zákazníci dostávají kvalitní internetové, hlasové a datové služby, jejichž parametry jsou volitelné. Navíc vysoká rychlost a kvalita zůstává až do 15 km od základové stanice, což představuje více než trojnásobnou vzdálenost oproti dnes nejrozšířenějšímu způsobu připojení k internetu – ADSL, a zákazník je tak zcela nezávislý na kvalitě a pokrytí telefonním vedením,“ dodal Procházka.

České Radiokomunikace přes WiMAX nabízejí až symetrických 5 Mbit/s (downstream i updstream) v Praze. Služba je určena především firemním zákazníkům, kteří chtějí vyšší rychlost pro odchozí spojení a nemají možnost využít například výhod připojení přes optická vlákna. Symetrická rychlost 5/5 Mbit/s je nabízena společně s telefonováním (VoIP) a s agregací 1:4. Cena služeb začíná na 1490 Kč bez daně (3/1 Mbit/s, 1:20) a odvíjí se od jednání se zákazníkem.

Domácí uživatelé pravděpodobně o tyto služby moc velký zájem nemají, jednak cena služby je poměrně vysoká (999 Kč s DPH), jednak linka není oproti ostatním připojením příliš rychlá. Je nastavena na rychlosti 3/1 Mbit/s (3 Mbps downstream, 1 Mbps upstream) s agregací 1:50.

Spuštění sítě WiMAX v Praze proběhlo v lednu 2009. České Radiokomunikace hlásí, že počet připojených zákazníků v hlavním městě, a to z velké části firem, předčil očekávání.

Scinet.cz


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.