Scinet.cz » Kauzy, Kavárna, Komentáře, Věda

Peklo zamrzlo: Phil Jones přiznává, že od roku 1995 globální oteplování neexistuje a že v době středověkého klimatického optima bylo tepleji

15.2. 2010, Oldřich Klimánek

Phil Jones, jeden z hlavních aktérů aféry ClimateGate, který pod tíhou okolností odstoupil z pozice ředitele Výzkumné jednotky klimatu Východoanglické univerzity (Climate Research Unit, University of East Anglia), přiznal několik zásadních věcí ohledně klimatu. Až tomu člověk po tom všem nechce věřit.

Jones, který odmítal sdílet data o klimatu s ostatními vědci, Jones, který data raději mazal a prováděl s nimi triky („Mannův trik z Nature“, ukrytí poklesu teplot, legendární Hide the decline), Jones, který byl v Británii shledán vinným z porušení zákona o svobodném přístupu k informacím, Jones, který tvořil obsah pro katastrofickou zprávu Mezivládního klimatického panelu a jenž šel společně s Mannem a jinými na ruku dalším lidem z IPCC, jež byli znepokojeni daty o poklesu teplot, poklesu, který byl pak tedy z grafů vymazán, teď řekl následující:

 • Od roku 1995 neexistuje statisticky významné globální oteplování,
 • připustil, že existovala doba středověkého klimatického optima, kdy bylo tepleji než dnes, a to „možná“ na globální úrovni,
 • že v dobách, kdy bylo tepleji a kdy docházelo ke globálnímu oteplování, tak na vině nemohl být člověk,
 • že tedy existují přírodou řízená období, kdy se střídá globální ochlazování a oteplování, zcela přirozeně,
 • že i oteplování mezi roky 1910 a 1940 bylo podobné (pamatujte, že malá doba ledová měla poslední malé třetí minimum v roce 1850, od té doby se planeta začala přirozeně oteplovat),
 • že neexistují data pro podporu Mannovy hokejky (o prudkém nárůstu teplot v posledních letech, tj. nejsou k dispozici data, která by podpořila domněnku, že v poslední době oteplování zrychluje a že za tím stojí člověk),
 • podtrženo, sečteno: Science is NOT settled, vědecké poznání v této oblasti nehovoří jasně.

Daily Mail: Climategate U-turn as scientist at centre of row admits: There has been no global warming since 1995

BBC: Q&A: Professor Phil Jones

Co na to řekne jeho přítel z Pensylvánské univerzity Mike Mann, který doslova vykouzlil nesmysl jménem hokejkový graf, v němž z historie Země právě období středověkého klimatického optima smazal?

Vzhledem k aférám, podvodům s daty, desítkám miliard dolarů a liber vydaných na výzkum klimatických změn způsobených člověkem, na aktivistická hnutí, na převýchovu mládeže i dospělých, nastartování obchodů s emisními povolenkami v hodnotě bilionů dolarů, omezování svobody lidí a snižování průmyslové výroby a její přesun do chudých států se nabízí jedna otázka: Nemohl tohle vše říct dříve?

Nemohl. A už vůbec by nic takového neřekl, kdyby neexistovala aféra ClimateGate — kdy byly na veřejnost vyneseny interní e-maily klimatologů a dalších lidí angažovaných v této oblasti, e-maily, které odhalily zákulisní manipulace.

Jones se nedávno novinám svěřil, že kvůli aféře ClimateGate několikrát uvažoval o sebevraždě. Jeho dnešní „zpověď“ sice může vypadat, jako by chtěl ulevit svému svědomí, ale spíše už vidí, že kvůli reakcím klimaskeptiků a jejich velice čteným blogům, ze kterých čerpají i média, nejde dále okatě lhát ve všem. Nebyl by to Jones, aby totiž výše zmíněné „nevyvážil“ dalšími typickými větami. Řekl, že proč by měl někomu dávat data o teplotách, když si je může každý obstarat sám. Řekl, že přes to přese všechno na 100 % věří, že trend ukazuje globální oteplování, které způsobuje člověk.

Víra je to jediné, co alarmistům a manipulantům zbývá.

Oldřich Klimánek

Provozovatel serveru Scinet.cz.


Komentáře (17) »

 • Josef napsal:

  Co na to říct,jediný kdo zdá se má vlastní hlavu je prezodent Klauz, to musím konstatovat, ač mu jinak příliš nefandím. Skutečně, v posledních letech jsem se stále častěji ptal, kde že je to oteplování, bylo spíše chladněji, léta nic moc a zima studená. Pokud si najdeme složení plynů v atmosféře, tak na skleníkové plyny připadá opravdu mizivé procento a to těžko ovlivní klima, myslím, že ten kdo vypustil tuto lež, by měl být potrestán, zcela jistě napůjde poze o jednoho člověka, otázka zní, „komu ku prospěchu“.

 • Oldřich Klimánek napsal:

  Dobrou noc! Komu ku prospěchu? To je zcela zřejmé. :-) Špičku ledovce o klimatickém průmyslu najdete v článku o předsedovi IPCC Pačuarím tady na Scinet.cz. To samozřejmě není všechno. Můžu slíbit, že si o tom povíme víc.

 • Jiří Škoda napsal:

  No já nevím, čerpat ze článku v Daily Mail (britský bulvár)… A v tom rozhovoru BBC je spíše více nevyřešených otázek než odpovědí.

 • Oldřich Klimánek napsal:

  Jiří Škoda napsal:
  No já nevím, čerpat ze článku v Daily Mail (britský bulvár)… A v tom rozhovoru BBC je spíše více nevyřešených otázek než odpovědí.

  Kde jsem prosím čerpal z bulváru? Já jen odkázal na článek, který s tím, co jsem napsal, nemá společného nic, jen stejné téma, ale fakt to není předloha. ;-) Číst to nikdo nemusí. Jen to bylo upozornění, kde se o tom dále píše. Věci jako středověké klimatické optimum, Mannovy a Jonesovy manipulace atd. jsou věci, které opravdu nemám z bulváru. Mimochodem Mannovu hokejku jeho podvůdkem dostanete pro jakákoli náhodná data, třeba šum. Mann právě období středověkého optima „smazal“ (resp. udělal to tak, aby v grafu nebyla žádná vyšší teplota než na konci 20. století). To, že Jones už přiznává, že ta doba byla, je dost zásadní věc z toho pohledu, že tito lidé rádi přehlížejí a odmítají i to, že Země je kulatá a Slunce svítí. Je poměrně irelevantní, jestli zároveň říká, že středověké klimatické optimum bylo „možná“ globálního charakteru, ona Mannova hokejka je rovněž dělána jen pro severní polokouli. Když nechcete věřit datům, o vyšších teplotách se můžete přesvědčit i tak, že v té době se v Anglii normálně pěstovala vinná réva, u nás melouny a jiné teplomilné plodiny. Pamatujte, že globální ochlazení o stejnou hodnotu jako oteplení má daleko negativnější vliv na zemědělství apod. Naopak oteplení je z tohoto pohledu věc žádoucí. Kdybych si měl vybrat oteplení v průměru o 2 stupně, nebo ochlazení o 1 stupeň, neváhám ani chvíli.

 • Jiří Škoda napsal:

  [smazáno]

 • Oldřich Klimánek napsal:

  Pane Škodo, je mně líto, ale s odkazy na podobné servery tady opravdu nepochodíte (pokud víte, co jsou zač, a pokud tuto problematiku sledujete dlouho).

 • martin napsal:

  to je sice hezký, ale člověk by se měl chovat k přírodě šetrněj a to bez ohledu na to jestli globální oteplování existuje nebo ne.

 • Jakub napsal:

  martin: Napriklad vyvojem a vyrobou neekonomickych, az antiekologickych vetrnych a fotovoltaickych elektraren?

 • martin napsal:

  ne sem pro jadernou energii. myslel jsem např. kácení deštných lesů nebo vypouštění různyho sfinstva do vody, nebo např. lov velryb a takhle bych mohl pokračovat ještě dlouho !!!

 • tb napsal:

  A jaký je mezi vámi rozdíl, když ten odkaz smažete? Aby to náhodou neotřáslo to pravou vírou?
  Tohle prostě působí dost divně.

 • Oldřich Klimánek napsal:

  Milý TB, ten důvod je zcela stejný, proč při každém zaklepání na dveře si domů nepouštíte „k debatě“ Svědky Jehovovy, scientology nebo podomní obchodníky. Pokud má někdo nutkání debatovat o všem možném i nemožném s odkazy na lháře, má na to velké zpravodajské servery, které o hádky a tlachání o ničem stojí. Tady to neplatí, nikdy neplatilo a nikdy platit nebude. Díky za pochopení.

 • v6ak napsal:

  Obávám se, že toto bude dezinterpretováno: „Ekologické chování je zbytečnost!“ Není. Co třeba tenčící se zdroje energie?

 • v6ak napsal:

  Bojím se dezinterpretací „Ekologické chování je na nic.“ Třeba na tenčících se zdrojích energie to IMHO cokoli (bohužel) nemění. Nejsem si jist, že si to všichni uvědomí :-(

 • Oldřich Klimánek napsal:

  Nechci Vám brát iluze a musím Vás uklidnit, že taková dezinterpretace nehrozí — a to z toho důvodu, že „boj proti CO2″ není vůbec bojem „ekologickým“. CO2 je životadárný plyn, díky kterému máte kolem sebe zeleň. Když se podíváte do USA, které je aktivisty označováno za největšího „znečišťovatele přes CO2″, zjistíte, že například lesy na východě USA rostou nejrychleji za 225 let (studie zde).

  Nemusíte panikařit ani z „tenčících se zdrojů energie“ (odkud jste to vzal?). Jaderného paliva (současného) je na několik set let dopředu, existuje možnost druhotného „spalování“, stejně jako využití thoriových reaktorů (které jsou lepší než ty v současnosti využívané). S uhlím to vypadá taky pořád dobře (a to se ho nechci zastávat — ale pokud jsou kvalitně provedené elektrárny, není se pomalu čeho bát). Horší to může být s ropou, ale důvody k panice taky nejsou (nehledě na to, že další úložiště jsou pod těmi současnými, když se to tak zjednoduší. Horší by bylo to, že taková ropa by už nestříkala metry vysoko a do kýblů automaticky, ale musela by se extrahovat (což někteří již dělají). Budu parafrázovat staré známé, že „doba kamenná neskončila proto, že by došlo kamení“ (nejsem zastánce ropy, podotýkám, za každou cenu). Musíte se dívat i na ekonomickou i „ekologickou“ stránku věci, a ta v současnosti určitě nehraje do not dnešnímu otřesnému řešení solární nebo větrné energie. Máme stále lepší a i pro přírodu schůdnější řešení.

 • RT @DavidGrudl: To je mazec ht… « pedromagician napsal:

  […] @DavidGrudl: To je mazec http://www.scinet.cz/peklo-zamrzlo-phil-jones-priznava-ze-od-roku-1995-globalni-oteplovani-neexistuj… Věda se takovým způsobem zkompromitovala, že důvěru si bude získávat z5 jen velmi těžko. […]

 • Co takhle večer na hodinku zhasnout? « Jedenmecítma šlépějí (píše Josef Štěpánek) napsal:

  […] činností je zanedbatelné. Před nedávnem proběhla vlna článků na toto téma včetně doznání zúčastněných vědců a vlastně jenom potvrdila to, co již dávno mnozí tušili a co se objevilo v roce 2007 ve filmu […]

 • výber z twitteru 2010-02-19 | pedromagician napsal:

  […] RT @DavidGrudl: To je mazec http://www.scinet.cz/peklo-zamrzlo-phil-jones-priznava-ze-od-roku-1995-globalni-oteplovani-neexistuj… Věda se takovým způsobem zkompromitovala, že důvěru si bude získávat z5 jen velmi těžko. […]