Scinet.cz » Kavárna, Komentáře, Věda

Norimberský proces s klimaskeptiky a Hansenova vize zatopeného New Yorku

3.2. 2010, Oldřich Klimánek

Kirk Myers pro server Examiner.com napsal podařený sloupek o fanatických klimaextrémistech a jejich názorech, nad kterými přinejmenším zůstává rozum stát. Mezi největší alarmisty přitom nepatří jen jakési bezejmenné aktivistické figurky, které se přivazují k elektrárnám (bohužel k nevodivým částem), ale i „vědci“, jež díky svým vlivným pozicím jsou v médiích prezentováni jako přední světoví klimatologové nebo odborníci na změny klimatu, a jejichž názory jsou z tohoto důvodu brány velice vážně. (Slovo „vědec“ nedávám do uvozovek náhodou: on totiž skepticismus je nedílnou součástí vědy a racionální uvažování prostě musí patřit do výbavy vědců.)

Kirk Myers: Global warming extremists silence doubters with charges of ‚terracide‘

V článku je nejdříve zmíněno několik vědců (i klimatologů), kteří buď přišli o místa, nebo byli proklínáni v médiích (či  jim bylo vyhrožováno smrtí) jen kvůli tomu, že si dovolili připomenout skutečnost, že klima Země se mění po celou její historii — a že je mj. ovlivňuje Slunce a oceánské proudy. Tím vším si prošli jen proto, že vystoupili proti scénářům o katastrofických následcích antropogenního globálního oteplování a onomu omílanému „konsensu“.

Větší část článku je však věnována známým alarmistům, jež žádají ztrestání všech „popíračů“ (ano, POPÍRAČŮ) globálního oteplování způsobeného člověkem. Mezi takové hlásné trouby patří zejména James Hansen — ředitel Goddardova institutu pro výzkum vesmíru v NASA, spojenec Ala Gorea a také aktivista (loni dokonce zadržený policí při demonstraci proti těžbě uhlí), který prohlásil, že skeptici by měli být postaveni před soud za zločiny proti lidskosti. Je to tentýž Hansen, kterého — jak Kirk Myers připomíná — jeho bývalý vedoucí John Theon označil za ostudu NASA.

U něj ještě chvíli zůstaňme.

James Hansen, ředitel Goddardova institutu pro výzkum vesmíru / foto: Bill Ebbesen, WikiMedia Commons

Hansen je známý také pro bohatou zásobu katastrofických předpovědí pro Zemi a lidstvo, pokud politici nezačnou s globálním oteplováním něco dělat. „Máme poslední roky na to, abychom zachránili planetu.“ — „Jsme mnohem mocnější než přírodní síly. Planetu můžeme vrátit do stavu, kdy na ní nebyl led.“ Tohle jsou namátkou dvě věty, které loni Hansen pronesl. (Když budete googlovat, jeho předpovědi vám jistě zaplní prohlížeč.)

A mimochodem: když jsem použil slovo „klimatolog“, je dobré poznamenat, že Hansen je astronom a fyzik — dnes je totiž módní nazývat se klimatologem; to může skoro každý, kdo je s to rozeznat roční období, přečíst teploty z počítače a provést lineární regresi. Budiž tohle reakce na hloupé výtky médií a lidí, že skeptici nebývají klimatology. Kupodivu ani „přední světový klimatolog“, „klimatologická špička“ apod. — jak nejen média Hansena představují — není klimatologem podle intuitivní definice.

Tento člověk vlastně odstartoval celou hysterii kolem globálního oteplování způsobeného člověkem (zvykněme si na zkratku AGW – Anthropogenic Global Warming), když v roce 1988 o AGW a nutnosti zakročit mluvil před americkým Kongresem. Anthony Watts loni v říjnu na svém blogu Watts Up With That upozornil na jeho nepříliš známou předpověď, ale ta stojí za to. (Netřeba říkat, že ani jeho další katastrofické předpovědi se během 20 let nenaplnily.)

O Hansenově vizi (jinak se tomu říkat nedá) se při jednom rozhovoru zmínil Rob Reiss. Vzpomínal, jak na konci 80. let spolu s Hansenem stáli  u okna a dívali se na Broadway v New Yorku. „Je-li to, co říkáte o skleníkovém efektu, pravda, bude tady něco za 20 let vypadat jinak?,“ zeptal se Reiss. „Bude tady větší provoz, […] West Side Highway [podél řeky Hudson] bude pod vodou. A tam přes ulici přes okna bude kvůli silným větrům natažená páska. A ti samí ptáci tady nebudou. Změní se i stromy tamhle u cesty. A bude tady více policejních aut. Však víte, jak je na tom zločin, když se oteplí.“

Město vidím veliké, jehož sláva hvězd se dotýká…

Hasnen, což média dnes opomíjejí, se také zasloužil o osvobození šesti aktivistů Greenpeace, kteří v roce 2008 poničili uhelnou elektrárnu v Británii. Tehdy na lavici svědků soudu řekl, že obvinění se pouze snažili zabránit katastrofě, která na svět čeká — že emise CO2 z elektrárny škodí životnímu prostředí skrze účinky klimatických změn. Věřte tomu nebo ne, ale soud mu dal za pravdu a aktivisty propustil.

Myers cituje i dalšího známého aktivistu Davida Suzukiho (držitele ohromného počtu titulů, krátce o něm čtěte i na české Wikipedii). Politiky zpochybňující AGW nazval kriminálníky a žádal o legislativní změny, které by umožnily je za to poslat za mříže.

Takových případů a citátů přináší Myers ještě víc; ale já zmíním už  jen dvě věci (pro případ, že anglický text vám nic neříká a nelíbí se vám humorný překlad Google Translate).

Jednak jde o snahu sledovat klimaskeptiky na internetu, jednak také — a teď si nachysteje pytlík — ustanovení „klimatického Norimberského procesu“.

K první věci Kirk Myers píše:

„Několik eko-okultistů volá i po zavedení internetových strážců, kteří budou monitorovat názory klimaskeptiků. Britský environmentalistický novinář Alex Lockwood z University of Sunderland napsal, ‚je zřejmé, že potřebujeme prostudovat způsoby, jakými je klimaskepticismu umožněno volně zpochybňovat vědecká fakta.‘ Překlad: Jak nejlépe vyčenicháme disidenty?

Dále píše: ‚Odvažuji se tvrdit, že online dezinformace o klimatu jsou formou kulturního a politického malwaru, … který neškodí jen naší demokracii, ale i naší planetě.‘ Lockwood rovněž chválí všechny ty, kteří žádají znárodnění internetu coby veřejné služby a požadují, aby online publikace byly zapsány u ‚internetového hlídacího psa‘.“

A teď k věci druhé. Myers cituje Davida Robertse z environmentalistické organizace Grist, který by rád viděl klimaskeptiky hnané před soud pro válečné zločiny:

„Píše: ‚Když už lidé konečně berou globální oteplování vážně, když pociťujeme jeho účinky a když se po celém světě rveme za to minimalizovat škody [napáchané AGW], měli bychom těmto hajzlům zařídit procesy u soudu pro válečné zločiny — něco jako klimatický Norimberk.“

Tohle ani nepotřebuje komentář. Snad jen, že vyšetřováním a řízením čelí právě klimatologové z tábora alarmistů, ti, kdo falšují data o změnách klimatu.

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


Komentáře (1) »

  • dalbert napsal:

    histerie, hysterie,sama histerie


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.