Scinet.cz » Věda

Exkluzivní ukázky: Mnoho světů v jednom, pátrání po dalších vesmírech

13.12. 2008, Oldřich Klimánek

Na pulty knihkupectví se dostává knižní novinka Mnoho světů v jednom od Alexe Vilenkina. Přinášíme vám ukázky části 5. kapitoly a celou 6. kapitolu, jež jsou věnovány problému vesmírné inflace a představují odrazový můstek pro další povídání o věčné inflaci a tématu mnoha světů.

Mnoho světů v jednom
Pátrání po dalších vesmírech

Vilenkin Alex

Je možné, že vesmír, ve kterém žijeme, je jen jedním z mnoha dalších? Autor, považovaný za kosmologa s největší představivostí a kreativností, nás seznamuje s nejnovějšími kosmologickými představami, představami téměř hraničícími s fantazií, například s kvantovým stvořením vesmíru z ničeho, s kosmickou inflací či s představou existence mnohočetných vesmírů.

V překladu Oldřicha Klimánka vydalo nakladatelství Paseka v roce 2008.

Koupit v e-shopu (229,00 Kč)

Alex Vilenkin (1949) je profesorem fyziky a ředitelem Kosmologického institutu Tuftsovy univerzity ve Spojených státech. Coby teoretický fyzik pracuje na poli kosmologie skoro třicet let a je autorem nebo spoluautorem více než dvou stovek vědeckých článků a několika knih určených široké veřejnosti.

Mezi odborníky a širokou veřejností se proslavil zejména svou teorií věčné inflace a kvantového stvoření vesmíru z naprosté nicoty. Stěžejní jsou i jeho práce o kosmických strunách. Kromě toho se věnuje výzkumu skryté energie, kvantové kosmologie, vysokoenergetických kosmických paprsků, kosmologickým bránovým modelům a problémům antropické selekce.

Koupit v e-shopu (229,00 Kč)

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


Komentáře (1) »

  • Filip napsal:

    …uzasna kniha, jen a jen doporucuji k precteni, konecne mam „jasno“ v Teorii strun :-)


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.