Scinet.cz » IT/Počítače, Zprávy

Windows XP jsou pomalu minulostí

18.1. 2010, Oldřich Klimánek

Společnost Microsoft oznámila, že pomalu končí dostupnost nejoblíbenějšího operačního systému Windows XP, který stále používá největší počet uživatelů v Česku i po celém světě. Konec prodeje se týká i Windows XP ve verzi OEM: doprodávají se poslední kusy.

Dostupnost krabicové verze Windows XP oficiálně skončila už v roce 2008, nyní se nezadržitelně blíží doba, kdy si uživatelé už nebudou schopni pořídit ani Windows XP distribuované OEM kanálem. Dostupné jsou už jen u těch distributorů, kteří si vytvořili dostatečné zásoby licencí.

„Tento proces ukončení prodeje souvisí s životním cyklem operačního systému Windows, který je nahrazen novějšími verzemi. V případě systému Windows XP je to Windows Vista a Windows 7,“ uvádí Microsoft.

„Jsme si vědomi toho, že systém Windows XP byl úspěšný produkt, který získal velmi vysokou oblibu u uživatelů. Chceme však uživatelům nabídnout produkt, který lépe využívá možností dnešních počítačů, zařízení a nových technologií a zároveň lépe ochrání uživatele před možnými bezpečnostními hrozbami. Systém Windows 7 by měl uživatelům pomoci rychleji a snáze pracovat s počítači, zařízeními a zároveň zajistit větší bezpečnost na internetu a ochránit uživatelská data,“ dodává Lukáš Křovák, produktový manažer divize Windows Client společnosti Microsoft.

Uživatelé mají možnost pořídit si Windows XP následujícími způsoby:

  • 1. Zakoupením legalizační sady Get Genuine Kit systému Windows XP Professional.
  • 2. Pořízením OEM licence systému Windows Vista Business nebo Ultimate, která uživatele opravňuje k downgradu na Windows XP Professional.
  • 3. Pořízením OEM licence systému Windows 7 Professional nebo Ultimate, která uživatele opravňuje k downgradu na Windows XP Professional. V případě systému Windows 7 je downgrade na systém Windows XP Professional časově omezen – a to buď na dobu 18 měsíců od obecné dostupnosti produktu, tedy do 22. dubna 2011, nebo do vydání aktualizace Service Pack 1 pro systém Windows 7, podle toho, která varianta nastane dříve.
  • 4. Prostřednictvím downgradu na systém Windows XP Professional v rámci multilicenčních smluv systému Windows, které opravňují zákazníka používat starší verzi systému Windows.
  • 5. Downgradem na systém Windows XP Professional v rámci legalizační smlouvy Get Genuine Windows Agreement. Tato varianta je vhodná jak pro malé, tak i velké společnosti.
  • 6. Zákazníci se mohou i nadále setkávat se systémem Windows XP Home předinstalovaným na netboocích.
  • 7. Na počítačích s OEM licencí systému Windows Vista nebo Windows 7, kde výrobce počítače dodává konkrétní model s již downgradovaným systémem, konkrétně s Windows XP Professional.

Vydávání bezpečnostních aktualizací pro systém Windows XP a jeho obecná podpora ze strany společnosti Microsoft bude ukončena 14. dubna 2014.

Oldřich Klimánek, Scinet.cz pro DSL.cz

Oldřich Klimánek

Provozovatel serveru Scinet.cz.


Komentáře (1) »

  • SB napsal:

    „…Systém Windows 7 by měl uživatelům pomoci rychleji a snáze pracovat s počítači, zařízeními a zároveň zajistit větší bezpečnost na internetu a ochránit uživatelská data…“ Ufff ufff… Kolikrát jsme to už slyšeli a kolikrát se něco změnilo?


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód