Scinet.cz » IT/Počítače

Windows 7 ode dneška v prodeji. Jak si vybrat vhodnou edici?

22.10. 2009, Oldřich Klimánek

windows7orange

Počínaje dneškem se na svět dostává nová verze operačního systému Windows. Windows 7 jsou už chvíli dostupné v předprodeji, ale zájemci o ně mívají problém s výběrem edice. Ty se liší nejen svými funkcemi, ale i cenou.

Vybírejte pečlivě

Vybrat si správnou edici Windows 7, nemusí být pro zákazníky snadné – v nabídkách obchodů se jich objevuje několik, přičemž jsou roztříděny podle funkcí (co umí jedna edice, neumí druhá), ale i podle typu licence. Níže v textu si povíme něco více o dostupných funkcích a schopnostech – zkraje si však řekněme, že jednotlivé edice přicházejí jednak v podobě retail verzí (krabicové), jednak jako OEM.

Rozdíl je v nich následující: krabicová verze je „plnohodnotná“, podporu k produktu vám poskytuje Microsoft a takové Windows můžete přenášet z jednoho počítače na druhý (ne však používat naráz, nejde-li o multilicenci). Když si koupíte nový počítač (starý už používat nebudete), můžete vzít instalační disk a na nový počítač si systém znova nainstalovat.

To v případě OEM neplatí (striktně vzato): OEM verze se váže na konkrétní hardware (počítač) a podporu vám poskytne ten, kdo počítač vyrobil/sestavil. Pokud si chcete vy osobně OEM Windows 7 koupit, můžete, ovšem pouze s novým počítačem (desktop, notebook) a technickou podporou jste si sami. Krabicové verze jsou v mnoha ohledech výhodnější a pohodlnější, ovšem také mnohem dražší (orientační ceny v následujícím textu).

Chaos v edicích je menší než u Windows Vista

Když byly na trh uvedeny Windows Vista, uživatelé se často potýkali s problémem, které z jejich vydání si vybrat: Visty přišly v mnoha podobách, což zájemcům ztěžovalo výběr. Předtím totiž takový problém neexistoval – s Windows XP lidé měli velice snadnou úlohu. Když nebudeme počítat různé regulátorsky upravené edice, široké základně klientů se do rukou mohly dostat hlavně Windows XP Professional a Windows XP Home. Tady nebylo moc co řešit: XP Pro si našly cestu hlavně k pokročilejším uživatelům a do firemních prostředí (nástroje pro rozšířenou práci se sítěmi, zálohování a řada dalších funkcí, které v Home chyběly), kdežto levnější XP Home mířily právě k domácím uživatelům.

Zjednodušená nabídka se (do určité) míry vrací.

Home už jen Premium

Nejširší základně uživatelů je určena edice Windows 7 Home, jež se na rozdíl od Vist u nás a na dalších vyspělejších trzích objeví pouze v mutaci „Premium“, tj. například s plnou podporou prostředí Aero (3D efekty, 3D akcelerovaný desktop pomocí grafické karty), multimediálním centrem a oproti „Home Basic“ s dalšími funkcemi.

Co v nich ovšem chybí, je například funkce BitLocker pro šifrování pevných i přenosných disků (chybí taktéž šifrování souborového systému), podpora vzdálené plochy (hostitel), připojení do domény Windows Server, Windows XP Mode pro spouštění aplikací určených Windows XP (virtualizace) a bohužel mnohé další (ty však asi laické uživatele moc nemusejí zajímat).

Přibližná cena: 4 500 Kč – 5 000 Kč (krabice, s podporou), 2 500 Kč – 3 000 Kč (OEM, nelze koupit samostatně, pouze s novým počítačem, použitelné jen na daném hardwaru – nelze přenášet –, bez podpory Microsoftu a jiné restrikce plynoucí z charakteru OEM).

Verze pro profíky a firmy

Zkušenějším uživatelům s požadavky na více funkcí a taky menším podnikům je určena edice Professional. Zde je paralela s Windows XP Professional – edice obsahuje vše co domácí verze (Premium), ale uživatelům nabízí i něco navíc.

Například Windows XP Mode (možnost spouštění Windows XP pod Sedmičkami kvůli jinak nekompatibilním aplikacím určeným právě pro XP), zálohování disků přes síť, šifrování souborového systému (EFS; ovšem ne obsahu pevného disku, BitLocker nepochopitelně chybí…), lepší podporu vzdálené plochy (Remote Desktop Host) nebo podporu domén Windows Server (využití hlavně ve firemním prostředí).

Přibližná cena: 7 000 Kč – 8000 Kč (krabice), 3 200 Kč – 4 000 (OEM, viz výše).

Třetí běžně dostupnou edicí je Windows 7 Ultimate – ta je zcela kompletním systémem a obsahuje vše, co Microsoft mohl v nových Windows nabídnout. Sluší se poznamenat, že po funkční stránce je zcela totožná s další edicí Windows 7 Enterprise, která ale nebude běžně k dostání (je dostupná pouze velkým firmám v rámci hromadných licencí a spadá pod smlouvu Software Assurance, kterou firmy mají s Microsoftem podepsanou).

Opět platí, že Ultimate obsahuje vše co předchozí verze a další věci navíc. Tedy kromě pro některé uživatele stěžejní funkce Windows XP Mode nabízí kompletní šifrování dat na disku a celého systému pomocí aplikace BitLocker, dále AppLocker (řízení pravidel spouštění aplikací v síti, možnost blokování neznámých nebo nevyžádaných aplikací od daných výrobců), DirectAccess (technologie VPN tunelování založena na IPv6 a IPsec; vzdálený přístup do sítí – třeba firemních), subsystém pro UNIXové aplikace nebo podpora bootování (startu systému) z VHD (virtuálních pevných disků).

Výhodou edice Ultimate je i podpora více jazyků (Multilingual User Interface Pack lze nainstalovat jen zde, ale existují jisté způsoby, jak jej odemknout pro nižší edice – zkoušet to můžete na vlastní „nebezpečí“…). Jinými slovy, pokud si koupíte Windows 7 Ultimate v jiné jazykové mutaci, pomocí balíčku MUI si můžete zapnout češtinu či další jazyk (výhodné například pro prostředí, kde se u počítačů střídá více lidí různě jazykově vybavených, nebo když si koupíte počítač/systém v zahraničí).

Přibližná cena: 7 300 Kč – 8 300 Kč (krabice), 4 200 Kč – 5 000 Kč (OEM, viz výše)

Zmrzačené Windows 7 Starter

Ve výčtu jsme opomenuli jednu edici, která však mezi znalými uživateli vzbuzuje většinou nevoli než cokoli jiného. Edice „Starter“ je tou nejzákladnější edicí Windows 7 – už předchozí verze XP i Vista přicházely v podobě těchto „okleštěných mrzáků“ hlavně na rozvojových trzích. Jenomže pro ty je teď určena edice Home Basic – Starter míří do celého světa, na malé notebooky (netbooky).

Dovolím si malou radu, s níž však někteří nemusejí souhlasit, ale přesto: pokud narazíte na netbook s Windows 7 Starter, Windows XP Home nebo nějakým linuxovým systémem, zvažte, zda pro vás není výhodnější některý z posledních dvou jmenovaných. Důvod je jednoduchý: edice Start má až příliš omezení na to, aby uživateli poskytla stejný komfort jako plnohodnotné systémy XP nebo Linux.

Totiž: Windows 7 Starter neumožňují změnit ani pozadí plochy (obrázek na pozadí si přitom můžete změnit na lecjakém levném telefonu…), okleštěné jsou i možnosti grafického rozhraní (chybí Desktop Window Manager a Aero), nepochopitelná je i absence podpory více displejů (netbooky se přitom docela často díky své mobilitě používají pro připojení k externím zobrazovacím zařízením), dále nelze třeba rychle přepínat mezi uživateli a ani vytvořit domácí skupinu (v síti).

Byť jsou netbooky jak dělané pro práci s dalšími mobilními zařízeními (telefony), edice Starter vám práci nijak neulehčí, neboť v ní chybí Windows Mobility Center (Centrum nastavení mobilních zařízení), není dostupná ani vícedotyková podpora ani multimediální centrum nebo podpora vzdálených médií v přehrávači Windows Media Player. Samozřejmě že se nedočkáte ani dalších, výše zmíněných funkcí z vyšších edic. Jedinou dobrou zprávou je, že Microsoft ustoupil a odstranil zásadní omezení edic Starter předchozích verzí Windows, kdy nebylo možné spouštět více jak tři aplikace naráz.

Oldřich Klimánek, Scinet.cz pro DSL.cz

Oldřich Klimánek

Provozovatel serveru Scinet.cz.


Komentáře (2) »

  • Zz3r0o napsal:

    Kde všichni berete tak klamné informace? pozadí plochy měnit jde a navíc windows jede s vypnutým aerem o hodně rychlej si to pane Klimánku vyzkoušejte, mam dost dobrý stroj i netbook a na obou mam aero ve windows 7 vypnute :-) nepotrebuju mit hezkou grafiku a lizat si pak monitor, jde o rychlost a ne vzhled a dlouhé čekání :-D

  • Oldřich Klimánek napsal:

    Klamné informace? Takže vám jde v edici _STARTER_ změnit pozadí? To jste pravděpodobně jediný exemplář na světě, nebo nemáte edici Starter… Chce to lépe číst a chápat text. Na tyto komentáře jsou opravdu alergický, nic osobního.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód