Scinet.cz » IT/Počítače, Zprávy

Ubuntu 8.10 ke stažení

3.11. 2008, Scinet.cz

Po půl roce mají uživatelé jedné z nejrozšířenějších linuxových distribucí důvod k radosti: vyšla nová verze Ubuntu 8.10 nesoucí označení Intrepid Ibex.

Jak už to u nových linuxových systémů bývá, Ubuntu 8.10 obsahuje nové linuxové jádro 2.6.27, které nese podporu řady nového hardwaru a opravuje předchozí chyby. Přítomná je poslední verze X.org 7.4, takže stávající ovladače ATI Catalyst (říjen 08) stále nebudou fungovat. Mezi na povrchu nejznatelnější novinky patří šifrování domovského adresáře v uživatelově účtu, přihlášení náhodného „hosta“ (podobně jako ve Windows) nebo podpora 3G sítí v Network Manager 0.7.

Samozřejmostí je, že Ubuntu 8.10 včetně svých odnoží (Kubuntu, Xubuntu…) sestává z novějších programů ― nicméně přesto leckdo bude zklamán, že kancelářských balík OpenOffice.org v Ubuntu není ve verzi 3.0, ale stále 2.4.

Mírných změn doznalo i uživatelské prostředí, panely jsou průsvitné, je jiné výchozí pozadí a malé změny se odrazily i v různých animacích.

Ubuntu 8.10 je dostupné jak v 32bitové, tak i 64bitové verzi. Stahovat můžete buď přímo z českého serveru, jeho zrcadel, nebo přes torrent. Po prvotním velkém zájmu byly webové servery přetížené, v současnosti byste obraz instalačního disku měli stáhnout bez problémů.

Pozn.: Dnes má stránka Ubuntu.cz problémy. V případě, že web nebude nadále fungovat, použijte oficiální anglicky psaný web, odkud si Ubuntu můžete rovněž stáhnout.

Scinet.cz


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód