Scinet.cz » Internet, Telekomunikace, Zprávy

Telefónica O2 blokuje internet. Nasadila filtry obsahu

17.8. 2009, Scinet.cz

O2Společnost Telefónica O2 Czech Republic potvrdila, že začala filtrovat webové stránky. Jejím klientům byl odepřen přístup k určitým webovým stránkám s nelegálním obsahem. Mezi prvními na to upozornil server Lupa.cz. Operátor poté nasazení filtrů potvrdil i dalším médií.

V minulém týdnu si řada klientů našeho největšího poskytovatele internetového připojení stěžovala na nedostupnost různých webových stránek a souborových úschoven. Telefónica později řekla, že opravdu nasadila filtry organizace Internet Watch Foundation – té je vyčítáno, že stránky blokuje na základě vlastního úsudku a nikoli z rozhodnutí soudů. „V žádném případě nechce omezovat svobodné prostředí internetu, na rozdíl od jiných operátorů nijak neomezujeme tzv. ‚nevhodný‘ obsah. Nicméně výjimkou jsou stránky, které šíří obsah, kde jsou sexuálně zneužívané děti,“ řekl pro Lupa.cz tiskový mluvčí Telefónicy O2 Martin Žabka.

Ten dále oznámil, že kromě seznamu stránek od Internet Watch Foundation operátor pracuje na vlastním seznamu ilegálních webů ve spolupráci s Policí ČR a Saferinternet.

Žabka vyloučil, že Telefónica O2 záměrně blokovala domény filehostingových serverů jako hotfile.com. Že se klientům při návštěvě tohoto serveru zobrazovalo oznámení o odepření přístupu, bylo jen technickým problémem. „Od 13. srpna došlo v rámci pilotního provozu k implementaci blacklistů do systému. Z toho důvodu mohlo dojít k dočasnému výpadku celých domén. V současné době je již vše v pořádku. Omlouváme se všem uživatelům, kterých se toto omezení dotklo a prosíme je o pochopení, protože pomáhají dobré věci.“

Scinet.cz


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód