Scinet.cz » Telekomunikace, Zprávy

T-Mobile zákon neporušil, říká ÚOOÚ

29.9. 2008, Scinet.cz

Možná si někteří čtenáři vzpomenou, že na samém počátku června se začalo hovořit o obchodu mezi T-Mobilem a Komerční bankou: rozhořčení klienti tohoto mobilního operátora si stěžovali, že jim začaly chodit nabídky kreditních karet Komerční banky a stejně tak jim kartu banka nabízela přes telefon. Zákazníkům T-Mobilu se nelíbilo, že operátor prodal osobní údaje třetí straně. Vše proto převzal k vyšetřování Úřad na ochranu osobních údajů.

T-Mobile nařčení z nějakého ilegálního postupu tehdy okamžitě odmítl. „T-Mobile nikdy neprodal databázi svých klientů Komerční bance a obě společnosti postupovaly eticky a v naprostém souladu s platnou legislativou v oblasti ochrany osobních údajů. T-Mobile začal nabízet v rámci svého věrnostního programu T-Mobile Bonus kreditní kartu jako společný produkt s KB. T-Mobile poskytl partnerovi tohoto projektu pouze takové údaje, které jsou nezbytné pro uskutečnění nabídky, ale z nichž konkrétní osoba není určená nebo určitelná. Nešlo tedy o osobní údaje. Kompletní údaje – jméno, adresa, rodné číslo, telefon – poskytuje zákazník bance sám až v okamžiku, kdy se rozhodne k aktivaci karty tím, že vyplní a odevzdá aktivační kupon ke kartě,“ stálo v tiskové zprávě společnosti.

Podle výsledků ÚOOÚ mobilní operátor opravdu zákon neporušil. Informoval o tom zpravodajský server ČTK. „Úřad byl nucen konstatovat, že stěžovatelé podepsali smluvní podmínky, které umožňují předání jejich osobních údajů,“ uvedl předseda úřadu Igor Němec. Zopakoval také staré známé pravidlo, že lidé si mají pořádně přečíst, co ve smlouvách podepisují.

T-Mobile Komerční bance předal nejen osobní údaje svých klientů, ale rovněž i přehled o tom, jak se spotřebitelsky chovají. Celkem mělo jít až o 800 000 vytipovaných lidí, kterým pak byly kreditní karty nabízeny.

Scinet.cz


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód