Scinet.cz » Články

Téma: Matematické systémy

IT/Počítače, Kavárna, Nepřehlédněte, Tipy a triky, Věda »

[ 17.4. 2011 | Komentář (1) ]
Matematika na počítači aneb Skvělé matematické systémy zdarma

Svět matematických systémů není složen jen z těch zvučných jmen známých komerčních programů, které jsou finančně dost nákladné. Matematici, fyzici a další vědci mají k dispozici řadu výkonného softwaru zcela zdarma. Snad někomu náš malý návod, co „vše“ lze bezplatně využívat na osobním počítači.
Začněme tím jednodušším – v tom smyslu, že takové matematické nástroje se hodí všem uživatelům, kteří tu a tam potřebují něco spočítat, nakreslit grafy apod., aniž by měli sebemenší znalosti skriptování v různých matematických a programovacích jazycích.
Ikonou mezi bezplatnými matematickými nástroji je …

Internet, IT/Počítače, Věda »

[ 21.5. 2009 | Komentářů (2) ]
Revoluce ve vyhledávání informací. Výpočetní systém Wolfram|Alpha spuštěn

V pátek 15. května byl veřejnosti zpřístupněn nový „vyhledávač“ Wolfram|Alpha. Oficiálně byl spuštěn toto pondělí a okamžitě zaplnil titulní stránky mnoha IT i vědeckých médií. Netrpělivě očekávaný nástroj pro zcela nový způsob práce s webem a informacemi od proslulého vědce je tak konečně na světě.
Třebaže Wolfram|Alpha je ve svých naprostých počátcích, svou sílu už ukazuje v mnoha směrech. Že ovlivní způsob práce s informacemi na internetu, je neoddiskutovatelné. Bohužel se potvrzuje, že dřívější novinářská masáž plná omylů mu spíše škodí. Wolfram|Alpha má toho hodně co …

Internet, IT/Počítače, Věda »

[ 12.3. 2009 | Komentářů (4) ]
Wolfram Alpha. Centrální mozek lidstva

Představit si web bez vyhledávačů je nemožné. Ty ale přesto trpí základními nedostatky plynoucími ze své povahy. Stephen Wolfram plánuje spustit vyhledávač, který vám zodpoví všechny vaše faktické dotazy. Revoluční projekt, který změní používání počítačů a internetu. Sbližování jazyka lidí a strojů.
Nový projekt z dílny Wolfram Research se nedá popsat několika slovy. Snahy o překonání Googlu v oblasti vyhledávání a získávaní informací jsou již koloritem témat různých autorů a analytiků. Již nudné téma tak vrhá stín na jeden z nejambicioznějších technologických projektů dneška ― vyhledávač …

IT/Počítače, Věda »

[ 5.12. 2008 ]
Nejlepší matematické systémy zdarma

Matematické systémy byly kdysi dostupné jen vyvolené hrstce lidí. Časem však vznikla řada projektů, díky kterým si může každý zájemce stáhnout sofistikovaný program zdarma. Podívejme se na ty nejlepší alternativy drahých komerčních systémů.
Mezi nejznámější matematické programy na trhu, patří „velká M-trojka“: Mathematica, Maple, Matlab. Tyto aplikace zná asi každý, kdo kdy matematiku potřeboval k profesním či studijním účelům. A dalšími známými nástroji jsou třeba MathCad či Derive.
Avšak společným rysem výše zmíněných aplikací je, že jsou standardně velice drahé: pokud se zrovna nejedná o akademické či …