Scinet.cz » Články

Téma: Galaxie

Věda »

[ 9.6. 2010 ]
Nádherný snímek galaxií M81 a M82 si vysloužil ocenění

(Původní zpráva) Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2010 obdržel snímek „Galaxie M 81 a M 82″, jehož autorem je Libor Richter.
Pohled na galaxie – hvězdné ostrovy ukryté v nesmírných hlubinách vesmíru – nám dává tušení o titěrnosti Země či celé sluneční soustavy. Ztrácíme při něm iluzi o jedinečnosti našeho světa. Kolik světů podobných tomu našemu se asi nachází v jejich útrobách?
Technické údaje a postup
Datum: 16. – 18. 4. 2010
Místo: Zubří
Objekt: M 81 a M 82 & Integrated Flux nebula
Přístroj: SW-80/480ED&WO 0,8x Flattener II, montáž …

Věda, Zprávy »

[ 13.10. 2009 ]
Snímek galaxie M 110 získal ocenění Astrofotografie měsíce

Je 10. dubna roku 1773 a na Paříž se snesla tma. Noc je neobvykle hezká a nebe čisté. Obvyklé kouřmo z  topení, krbů a dílen, které tak rádo rozptyluje světla rozrůstajícího se velkoměsta, zmizelo. Charles Messier obrací svůj dalekohled k velké mlhovině v souhvězdí Andromedy. Nastavuje šedesáti osminásobné zvětšení. Pozoruje jejího slabého souseda, mlhovinu objevenou 29. října 1749 astronomem s dlouhým jménem Guillaume Joseph Hyacinthe Jean Baptiste Le Gentil de la Galaziere. Obraz je úchvatně čistý a Messier ke svému údivu spatřuje další mlhavý obláček. Slabší, vzdálený od předchozího …

Věda »

[ 7.7. 2009 ]
Astrofotografie měsíce: Trpasličí galaxie v Drakovi

Je 24. května, jedenáct miliard a dva tisíce a ještě devět let před naším letopočtem. Vesmír je ještě mladý a zmatený. Je mu něco málo přes dvě a půl miliardy roků. Ještě neexistuje Země, dokonce ani Slunce. V jedné, ještě bezejmenné galaxii se veliké množství hmoty řítí do jícnu supermasivní černé díry v jejím středu. Uvolňuje se přitom obrovské množství energie. V té době se na svou pouť vesmírem vydává jeden malý foton, nyní ještě úplně bezvýznamný. Prodírá se mezihvězdným prostředím pryč od domovské galaxie, …

Věda »

[ 18.6. 2009 ]
Astronomové si brousí zuby na planety v cizích galaxiích

Objevy planet ležících mimo sluneční soustavu dnes už nikoho nepřekvapí. V naší Mléčné dráze jich astronomové našli už více než 350. A že musí existovat i u hvězd mimo naši Galaxií, je také samozřejmé — ovšem doteď vědci neměli žádná pořádná vodítka, jak jejich přítomnost ve vzdálených hvězdných ostrovech odhalit. Několik astronomů však jeden způsob navrhuje — navíc je možné, že extragalaktická planeta byla už před pár lety nevědomky objevena.
Podle nové vědecké studie, jež se objeví v magazínu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, …

Věda »

[ 7.6. 2009 ]
Další pokus o vyvrácení existence skryté hmoty. Teď pomocí satelitních galaxií Mléčné dráhy

Nedávná studie satelitních galaxií naší Mléčné dráhy vrhá pochybnosti na současné modely skryté hmoty. Vědci říkají, že podle modelů by se v těchto oblastech neměla vyskytovat žádná temná hmota, jenomže pohyb hvězd ukazuje něco jiného. Pozorování by prý mohla podpořit teorii MOND, podle které není k vysvětlení pohybů galaxií a hvězd zapotřebí skryté hmoty, nýbrž že jsou nutné úpravy zákonu gravitace. Tvrdí to mezinárodní vědecký tým na základě pozorování pohybu hvězd uvnitř satelitních galaxií.
Pojem skryté (temné) hmoty se do astronomie dostal už před více než …

Věda »

[ 19.9. 2006 ]

Mezinárodní skupina astronomů objevila obrovské diskové galaxie podobající se naší Mléčné dráze. Podle vědců musely vzniknout velmi rychle, jelikož pořízené snímky je ukazují v době, kdy od velkého třesku uplynuly tři miliardy let.
Velmi kvalitní snímky vědci získali za pomoci teleskopu VLT a systému adaptivní optiky, který je schopen do jisté míry eliminovat pohyby atmosféry, které jinak ostatním teleskopům brání v pořizování kvalitnějších snímků.
„Poprvé se nám podařilo pořídit velmi kvalitní dvojrozměrné fotografie pohybu plynu ve vzdálených galaxiích, jejichž světlo k nám letělo 11 miliard …

Věda »

[ 18.6. 2006 ]

Pouhých 24 světelných let od sebe dělí dvě supermasivní černé díry, říká Cristina Rodriguezová z University of New Mexico (UNM) a Univerzity Simona Bolivara ve Venzeule. Astronomové použili systém deseti radioteleskopických antén (VLBA), které se táhnou 8 000 kilometrů z Havaje do St. Croix ve Virgin Islands ve Spojených státech.
Pár černých děr, který leží v asi 750 milionů světelných let vzdálené galaxii známé jako 0402+379 a jehož členy kolem sebe krouží s periodou 150 000 let, může být výsledkem galaktické srážky, kdy splynuly dvě …

Věda »

[ 26.4. 2006 | Komentářů (2) ]

(Pro Český rozhlas Leonardo)
Trápila vás někdy otázka, zda jednoho dne může "vodopád" gama-záření smést život z planety Země? Pokud ano, tak buďte klidní, říkají vědci. Astronomové ve Spojených státech totiž vypočetli, že pravděpodobnost takovéto události v naší galaxii je prakticky nulová.
Krzysztof Stanek s kolegy ze Státní ohijské univerzity na PhysicsWeb tvrdí, že gama-záblesky – krom Velkého třesku největší exploze v kosmu – se vyskytují výhradně v malých, deformovaných a na kovy chudých galaxiích. Naše Mléčná dráha je tím pádem bezpečným místem, jelikož jde o …