Téma: Energetika
Kavárna, Komentáře, Nepřehlédněte, Věda »

11. března zasáhlo Zemi vycházejícího Slunce zemětřesení o síle 9,0 Richterovy škály. Zemětřesení samotné však nebylo tou největší katastrofou, ne přímo. Silné podmořské otřesy totiž záhy zvedly mohutné tsunami — jak to vypadalo poté, všichni dobře znají i z televizních záběrů.
To, že hlavním problémem byla voda, je klíčový fakt, na který v žádných případech nesmíme zapomínat.
Zatímco voda zaplavující obydlené oblasti si brala životy a příbytky spousty lidí, svět zanedlouho zase zaplavila hysterie. Hysterie kolem jaderných elektráren. Problémy, které potkaly japonské reaktory, jsou reálné — ale …
Věda »

Jen ve Washingtonu a Oregonu lopaty větrných elektráren ročně zabijí více než šest a půl tisíce ptáků a tři tisíce netopýrů. Turbíny na mnoha místech představují velké nebezpečí zejména pro orly, jestřáby a jiné dravce. Například v okrese Klickitat ve státě Washington ohrožují životy poštolek, káňat rudochvostých, kalousů pustovek a káňat královských. Tito ptáci přitom figurují na seznamu ohrožených druhů. Uvádí to studie Orah Zamoraové, bioložky ze společnosti West, která studii vypracovala pro provozovatele větrných elektráren.
Zamoraová v rámci průzkumu prochází lokality s větrnými elektrárnami …
Věda, Zprávy »

Španělské solární elektrárny umí úžasné věci. I v noční době jsou s to do elektrické sítě dodávat energii. Provozovatelé však nevynalezli nový typ fotogalvanických článků schopných zužitkovat světlo hvězd nebo svit Měsíce – prostě se uchýlili k podvodu. Do sítě dodávali elektrickou energii generovanou naftovými agregáty, tedy obyčejným spalováním fosilního paliva. O případu jako první informoval španělský deník El Mundo.
Audit odhalil, že solární zařízení produkovala elektřinu i mezi půlnocí a sedmou hodinou ranní. Mezi listopadem 2009 a letošním lednem – tohoto období se audit týkal …