Téma: CPU
Věda, Zprávy »

(Tisková zpráva společnosti Intel) Texty v češtině lze vytvářet už pouze diktováním do mikrofonu. Tuto zprávu přivítali všichni, kdo nemají rádi „datlování“. Alternativa k psaní na klávesnici již bezmála dva roky významně usnadňuje práci všem, kteří vytvářejí delší texty s pomocí NewtonDictate, nejvýkonnějšího systému pro rozpoznávání hlasu a přepis lidské řeči do textové …
IT/Počítače, Věda, Zprávy »

Odborníci z počítačové firmy IBM ve spolupráci s Kalifornským technickým institutem experimentují s molekulami DNA a nanotechnologiemi při navrhování nové generace čipů. Cílem výzkumu je vytvořit miniaturní obvody, které budou základem menších, výkonnějších a energeticky úspornějších počítačových součástek. Výhodou nového řešení má být i snadnější výrobní proces a celkově nižší …
IT/Počítače, Věda »

Nebýt objevu tří vědců z Bellových laboratoří, byl by svět podstatně jiný. Tranzistorový efekt a tranzistory samotné způsobily revoluci v oblasti elektroniky, která měla a má dopad na všechny ostatní obory vědy a techniky.
16. prosince 1947 se změnil svět. Tři vědci ― John Bardeen (1908 – 1991), William Bradford Shockley …
IT/Počítače, Zprávy »
Čína plánuje výrobu vlastních procesorů pro osobní počítače. Pokud se sami sebe ptáte, jak chtějí konkurovat Intelu a AMD, pro odpověď nemusíte chodit daleko. Procesor s označením Loongson totiž nebude určen pro operační systém Windows, ale jen pro Linux. Loongsom, vyvíjený od roku 2002, totiž nepoužívá architekturu x86, …
IT/Počítače, Věda »
Známá společnost Intel minulý týden oznámila, že se ji povedlo ještě více miniaturizovat tranzistory. Pokořili magickou hranici pětačtyřiceti nanometrů, čili 45 miliardtin metrů. Stavební kámen počítačových čipů vyrobený novou technologií je zhruba o třetinu menší než současné tranzistory
Gordon Moor, jeden ze zakladatelů Intelu, v roce 1965 řekl, že „Složitost …
IT/Počítače, Věda »
Jak bylo řečeno v prvním díle, miniaturizace čipů naráží na fyzikální překážky. Viděli jsme, jak problém řeší velké společnosti. K zvyšování rychlosti procesorů používají víceprocesorových jader, jiní plánují výrobu laserových čipů a jiní své naděje vkládají do nanotechnologií, a to zejména do využití uhlíkových nanotrubek v kombinaci s klasickou křemíkovou …
IT/Počítače, Věda »
Omezení tradičních křemíkových součástek, nástup nanotechnologií a laserových čipů. Tahle by se dala shrnout situace panující ve světě informačních technologií.
Spoluzakladatel Intelu Gordon Moorre před více než čtyřiceti lety přišel s prognózou, že kapacita procesorů se každých osmnáct měsíců zdvojnásobí. Jeho předpověď se do podvědomí lidí dostala jako "Mooreův zákon". …