Scinet.cz » IT/Počítače, Kauzy

Proti Microsoftu jde i IBM, Adobe a Oracle

18.4. 2009, Oldřich Klimánek

Do antimonopolního řízení, které proti Microsoftu vede Evropská komise kvůli integraci Internet Exploreru do Windows, se přidávají i další firmy zvučných jmen.

Vyšetřování Microsoftu má nové aktéry: sdružení ECIS, The European Committee for Interoperable Systems (Evropský výbor pro interoperabilní systémy), jejímiž členy jsou i největší rivalové Microsoftu ― firmy Adobe, Corel, IBM, RealNetworks a Sun. Ty společně oznámily, že v probíhajícím řízení s Microsoftem od Evropská komise obdržely status „zainteresované třetí strany“.

ECIS se tak připojuje ke společnostem Mozilla a Google, které do případu vstoupily už v minulých měsících.

„Tohle je důležitý případ, který má zařídit, aby na trhu s prohlížeči panovalo řádné konkurenční prostředí a aby zákazníci měli opravdovou možnost volby softwaru pro přístup na web,“ řekl v prohlášení Thomas Vinje, právní zástupce a mluvčí ECIS. „Vývojářům menších a inovativnějších prohlížečů musí být zaručeno férové prostředí.“

Antimonopolní řízení s Microsoftem evropský regulátor odstartoval letos v lednu, kdy mu předložil předběžný seznam bodů, kterými měl Microsoft pokřivit trh s webovými prohlížeči. První formální krok Evropské komise přišel po vyšetřování, k němuž dala podnět Opera Software ASA, norská firma vyvíjející webový prohlížeč Opera. Ta si na praktiky Microsoftu stěžovala koncem roku 2007.

Seskupení ECIS už před rokem na Microsoft podalo u Evropské komise vlastní stížnost, jejímž předmětem byla kancelářská sada MS Office. Podle členských společností Microsoft zneužívá svého dominantního postavení na trhu a konkurenci znemožňuje vyvinout takový kancelářský software, který by hladce spolupracoval s balíkem MS Office.

Komise tehdy potvrdila, že celou věc řádně prošetří. „Ověříme, zda Microsoft své pozice na trhu nezneužívá tím, že by odmítal poskytnout informace pro interoperabilitu, které jsou pro konkurenci nutné k tomu, aby mohla vytvořit produkty schopné správně spolupráce s Microsoft Office,“ řekl mluvčí Jonathan Todd.

Regulátor sice ještě ohledně MS Office nesestavil formální seznam výtek, nicméně několikrát ECIS a veřejnost ujistil, že záležitost prošetřuje. Když Microsoft v květnu loňského roku oznámil, že připravovaný druhý servisní balík pro MS Office 2007 přinese i podporu standardizovaného formátu ODF (nativně používaného např. v open source sadě OpenOffice.org), Evropská komise pro někoho překvapivě prohlásila, že tento krok Microsoftu prošetří. „Komise bude zkoumat, zda oznámená podpora formátu OpenDocument v balíku Office povede k lepší interoperabilitě a jestli zákazníkům umožní zpracovávat a vyměňovat si dokumenty pomocí softwaru dle vlastního výběru.“ Microsoft podporu ODF označil za odraz nových principů interoperability, kterých chce držet. Změnu postoje Microsoftu k otázce interoperability (v oblasti komunikačních protokolů) Evropská komise nedávno ocenila a zrušila nad tím trvalý dohled. Viz článek Evropská komise ruší stálý dozor nad Microsoftem.

Evropská komise ve stejnou dobu, kdy přišlo oznámení ECIS, Microsoftu dala dalších 6 dní na to, aby na předběžný seznam obvinění zaslaný Komisí v lednu reagoval. Svůj postoj jí musí předložit do úterý 21. dubna.

Výsledkem celého antimonopolního řízení v této věci by mohlo být, že by Microsoft musel s instalačním diskem Windows dodávat i konkurenční webového prohlížeče, ze kterých by si zákazník vybral, popř. je nabídnout v rámci aktualizační služby Windows Update. Redmondská firma vstřícný krok v tomto směru nedávno udělala sama, když do připravovaného systému Windows 7 dobrovolně zabudovala funkci vypnutí Internet Exploreru. Více v článku Potvrzeno: Internet Explorer a další programy Windows půjdou vypnout.

Tohle řešení se však moc nezamlouvá společnosti Opera Software, jejíž výkonný ředitel Jon S. von Tetzchner prohlásil, že není dostačující. Viz článek Šéf Opera Software: Vypnout Internet Explorer ve Windows nestačí.

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.