Scinet.cz » Věda, Zprávy

Potvrzeno: nový prvek se jmenuje Copernicium

25.2. 2010, Oldřich Klimánek
téma: ,

Nový chemický prvek s atomovým číslem 112 už má své jméno potvrzené razítkem: Copernicium, po astronomu Mikuláši Koperníkovi.

Copernicium (nese značku Cn) v roce 1993 objevili vědci z týmu profesora Sigurda Hofmanna z Helmholtzova centra pro výzkum těžkých iontů v Darmstadtu. Oficiálního uznání a zařazení do periodické tabulky prvků se od Mezinárodní unie čisté a aplikované chemie dočkal až v červnu loňského roku.

Je zhruba 277krát těží než vodík, patří mezi transurany a je velmi nestabilní – jeho původně objevený izotop se rozpadá s poločasem 0,2 milisekundy. Vědcům se podařilo připravit i stabilnější formy – například copernicium 285 má poločas rozpadu asi 30 sekund. Dokonce se spekuluje o izotopu s poločasem rozpadu 9 minut. Potvrdí-li budoucí experimenty jeho existenci, půjde o jeden z nejstabilnějších supertěžkých izotopů, jaké fyzici a chemici znají.

Německé centrum pro výzkum těžkých iontů si připsalo i řadu jiných úspěchů: od roku 1981 tamní badatelé našli šest nových prvků s atomovými čísly 107 až 102. Jde o bohrium, hassium, meitnerium, darmstadtium, roentgenium a naposledy tedy copernicium.

Oldřich Klimánek

Provozovatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód