Scinet.cz » IT/Počítače

Microsoft nechce Windows 7 zpomalovat crapwarem

8.4. 2009, Oldřich Klimánek

Dny otravného crapwaru v OEM verzích Windows by mohly být sečteny. Microsoft chce dohlédnout na to, aby dodatečný software výrobců počítačů neobtěžoval a nezdržoval uživatele.

Společnost Microsoft se nechala slyšet, že při finální fázi ve vývoji Windows 7 dohlédne na to, aby počítačoví výrobci OEM verze Windows zbytečně nezatěžovali a neznehodnocovali svými softwarovými „vylepšeními“. Tedy programy, které jsou sice zdánlivě určeny pro ulehčení práce s novými počítači, zvláště laptopy, ale jež z velké části mohou za to, že si uživatelé stěžují na pomalý systém a jeho start.

Pro předinstalované programy a rozličné utility pro správu čehokoliv ve Windows, se mezi uživateli zažilo vcelku trefné pojmenování „crapware“ nebo taky „bloatware“. Jde o označení aplikací, které jsou jen reklamními artikly partnerů výrobců počítačů (trial verze antivirových řešení, vypalovacího softwaru, kancelářských aplikací, doplňků apod.), „pomůcky“ pro správu počítače (nastavení obrazovky, tlačítek, touchpadu, baterie, WiFi a různých částí počítače) nebo naprosto zbytečné až nebezpečné toolbary, aktualizační služby a další věci „zaháčkované“ do Internet Exploreru a jiných součástí Windows.

Aplikace mající „ladit“ Windows systému často naopak škodí, zpomalují jej, zásadně prodlužují jeho start kvůli tomu, že se automaticky souběžně s ním spouštějí, mění chování některých jiných aplikací či hardwaru a trial verze programů navíc uživatele obtěžují pop-up okny upozorňující na zakoupení licencí.

Stále sílící prodejnost notebooků, se kterými jsou OEM verze Windows a crapware neodmyslitelně spjaty, navíc způsobila i chladné přijetí Windows Vista, jež si u uživatelů vysloužily nálepku „pomalé“. Rozdíly mezi čistou instalací Windows Vista a jejich OEM protějškem obaleným crapwarem jsou totiž víc než patrné. Toho si je vědom i Microsoft. Jak je navíc zřejmé z vývoje Windows 7, sám Microsoft nasadil Windows 7 dietu a odstranil z nich některé součásti, které si budou zákazníci moci dobrovolně stáhnout z internetu (například Mail, Movie Maker aj.).

Současné jednání s OEM partnery ohledně nasazení Windows 7 na notebooky a hlavně netbooky jsou v plném proudu. Jedním z bodů, na něž se Microsoft zaměřuje, je i to, jak OEM partneři přidaným softwarem ovlivní rychlost/odezvu systému a jeho start. „Chystáme si stopky. Chceme vědět, za jak dlouho budou zákazníci moci systém použít,“ řekl pro server Techradar.com Mark Croft, ředitel OEM marketingové divize společnosti Microsoft.

Podle něj sice OEM partneři budou moci do systému přidávat další aplikace, ale není přijatelné, aby uživatel po zapnutí počítače s Windows 7 musel podstupovat řadu kroků s nastavením trial verzí programů a aktualizovat různé aplikace předtím, než bude schopný počítač použít. „Stejně tak jsme pročistili oznamovací oblast (system tray).“ Microsoft dále OEM partnerům doporučuje, aby použili oblast ‚Začínáme‘, jež se nachází v nabídce Start a je doprovázena funkcí Jump List s užitečnými úlohami. Croft to zdůvodňuje tím, že dvě třetiny uživatelů otevírají funkci Začínáme přes Jump List, což by mělo představovat atraktivní místo pro OEM partnery, kteří by právě tam mohli umístit své nástroje.

Ačkoli se Microsoft rozhodl něco s crapwarem dělat, či spíše optimalizovat jeho počet a chování tak, aby nebyl dotčen uživatelův komfort ve Windows 7, sám přiznává, že s více partnery jedná o zařazení balíku Windows Live Essentials do předinstalovaných Windows.

To by vlastně znamenalo jediné: byť Microsoft ze základní (čisté) instalace Windows 7 odstranil řadu svého softwaru (někdo si může myslet, že i preventivně kvůli antimonopolním úřadům), díky tomuto balíku je vrátí na své místo a ještě něco navíc přidá. Nadto by počítače s Windows 7 OEM partnerů měly obsahovat i službu Windows Update s na míru ušitými ovladači a softwarem pro příslušné značky počítačů.

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.