Scinet.cz » Kauzy, Kavárna, Věda

Klimatismus. Prominentní fyzik rezignuje z Americké fyzikální společnosti kvůli zhnusení z korupce ve vědě

12.10. 2010, Oldřich Klimánek

Drahý Curte,

když jsem před 67 lety prvně vstoupil do Americké fyzikální společnosti (AFS), byla mnohem menší, byla vznešenější a ještě nezkorumpovaná přílivy peněz (před takovým nebezpečím varoval před půl stoletím Dwight Eisenhower). Totiž když si v té době člověk zvolil profesi fyzika, počítal s tím, že bude žít v nedostatku a odříkání – vše pak změnila druhá světová válka.

Vyhlídkou světských požitků nebylo hnáno mnoho fyziků. Když jsem před 35 lety předsedal první studii Americké fyzikální společnosti o problému, který se týkal společenského i vědního tématu (bezpečnosti jaderných reaktorů, The Reactor Safety Study), tak i když venku pobíhala spousta fanatických aktivistů, na nás fyziky přímo tlak nikdo nevyvíjel. Proto jsme v té době mohli předložit posudek, jenž podle mého názoru danou situaci popisoval se vší čestností.

Naši zprávu schválila i kontrolní komise, v níž zasedali takoví velikáni fyziky jako Pief Panofsky, Vicki Weisskopf a Hans Bethe. Byl jsem pyšný na to, jakou práci jsme v tak husté atmosféře odvedli. Kontrolní komise se ve zprávě určené prezidentu Americké fyzikální společnosti zaručila za naši naprostou nezávislost, s níž jsme zprávu psali. Sama předpověděla, že hlášení se budou snažit napadat obě strany. Větší pocty se nám ani nemohlo dostat.

Dnes je všechno úplně jiné. Velikáni tady s námi již nejsou – peníze se staly jediným důvodem existence velké části fyzikálního výzkumu, ještě větší části ostatní práce, která lidem přináší obživu, a zajišťují tak prostředky pro nesčetné množství nových pracovních míst. Z důvodů, které za chvíli ozřejmím, se můj dřívější pocit hrdosti z toho, že jsem členem Americké fyzikální společnosti, za poslední léta proměnil v pocit studu. Jsem nucen, byť mě to mrzí, ti nabídnout svou rezignaci ze Společnosti.

Samozřejmě hovořím o podvodu s globálním oteplováním, který (a to doslova) je řízen biliony dolarů, který zkorumpoval mnoho vědců a který jako ničivá vlna strhl i Americkou fyzikální společnost. Je to největší a nejvydařenější pseudovědecká lež, jakou jsem za svůj život fyzika viděl.

Pochybuje-li o tom někdo, měl by se podívat na dokumenty z aféry ClimateGate, které onu lež odhalují v celé její nahotě. (Velice dobře jsou fakta utříděna v Montfordově knize.) Pochybuji, že opravdový fyzik, nebo vědec obecně, může tyto věci číst bez zhnusení. Až se mi chce říct, že v tomto případě by zhnusení mělo být součástí definice slova vědec.

Takže jak se tváří tvář tomuto problému zachovala Americká fyzikální společnost? Korupci přijala za normu a šla ruku v ruce s ní. Například:

1. Zhruba před rokem několik z nás ohledně tohoto tématu zaslalo dalším členům e-mailovou zprávu. Fyzikální společnost samotný problém zcela ignorovala, ale její prezident okamžitě odstartoval nevraživé vyšetřování, odkud jsme vzali e-mailové adresy. Americká fyzikální společnost ve svých lepších časech nabádala, aby se o závažných otázkách diskutovalo. Vždyť tohle je ve stanovách uvedeno jako její hlavní poslání.

Tak už to ale nechodí. Vše, co se událo za poslední rok, mělo za úkol debaty naopak udusit.

2. Otřesně tendenční prohlášení Společnosti o klimatické změně napsalo pár lidí ve spěchu během pauzy na oběd. Určitě to není dokument, který by reprezentoval talentované členy Americké fyzikální společnosti, jak je léta znám já. Proto jsme s dalšími členy požádali radu AFS, aby znění prohlášení přehodnotila.

Jedním z hlavních ukazatelů (ne)úrovně prohlášení bylo to prokleté slovo „nepopíratelné“, které ve fyzice sice pár věcí popisuje, ale určitě ne tuto. AFS v reakci ustavila tajnou komisi, která se nikdy nesetkala, nikdy se neobtěžovala vyslechnout jediného skeptika, a přesto hlášení schválila v jejím plném znění. (Komise sice uznala, že tón hlášení byl poněkud ostrý, ale překvapivě na místě ponechala slovo „nepopíratelné“ ve vztahu k důkazům; přitom žádný takový důkaz, který by tento postoj podporoval, neexistuje.)

Rada nakonec zachovala původní prohlášení, slovo od slova; schválila i sáhodlouhou a nudnou „dovysvětlující“ omáčku, kde uznala, že jakési nejistoty existují, ale ty záhy zametla pod koberec, a originálu dala požehnání.

Originální prohlášení, jež stále odráží postoj Americké fyzikální společnosti, obsahuje také to, co já považuji za nabubřelou a stupidní radu všem světovým vládám – jako kdyby v Americké fyzikální společnosti zasedali vládci vesmíru. Žádní tam rozhodně nejsou a stydím se, že si naši představitelé myslí opak. Není to legrace ani dětská hra, tady jde o závažné věci, jde o podstatné části našeho národního majetku a v sázce je i reputace Americké fyzikální společnosti coby vědeckého spolku.

3. Mezitím na povrch prosákl skandál ClimateGate a světu byly odhaleny všechny machinace hlavních alarmistů. Podvod takového rozsahu jsem nikdy neviděl a neznám ani ta správná slova, která by tohle zvěrstvo popsala. Jak tohle změnilo postoj Americké fyzikální společnosti? Nijak. Vůbec to s ní nehnulo. Tohle není věda, za nitky tahá jiná moc.

4. Proto se několik z nás pokusilo do hry zapřáhnout vědu (koneckonců to je proklamovaný a historický účel Americké fyzikální společnosti) – sesbírali jsme více než 200 požadovaných podpisů a radě jsme zaslali návrh na vytvoření Tematické skupiny pro klimatickou vědu; a to ve víře, že z otevřené diskuse o vědeckých otázkách, v duchu nejčistších tradic fyziky, by mohli těžit všichni včetně amerického národa.

Měl bych poznamenat, že sesbírat podpisy nebylo snadné, protože jste nám odepřeli možnost použít seznam členů. Všechny podmínky stanov Společnosti jsme dodrželi, požadavkům se podřídili, a do sebemenších detailů jsme popsali, co nás tížilo na srdci.

5. K našemu překvapení – stanovy nestanovy – jste petici odmítli akceptovat a namísto toho jste využili kontroly nad e-mailovými adresami a mezi členy Společnosti provedli vlastní hlasování o tom, zda je zájem zřídit Tematickou skupinu pro klima a životní prostředí.

Členy jste požádali, aby podepsali petici, jež by dala vzniknout tematické skupině, o jejímž zaměření jste teprve měli rozhodnout – znění petice jste nepředložili, a přesto jste získali řadu souhlasných odpovědí. (Kdybyste se ptali na sex, vzbudili byste ještě větší odezvu.)

Žádná petice ani návrh neexistoval a pak jste ještě vypustili tu část o životním prostředí, takže celá záležitost smrdí. (Každý právník vám řekne, že nemůžete sbírat podpisy pro blíže nespecifikovanou petici a poté si do ní dopsat, co se vám zachce.) Veškerý smysl tohoto představení byl jen ten, abyste se zbavili povinnosti předat naši petici radě.

6. Teď jste sestavili další tajnou a napěchovanou komisi pro zorganizování vlastní tematické skupiny, ignorujíce naši legitimní petici.

Vedení Americké fyzikální společnosti od počátku s problémem manipulovalo tak, aby mohlo udusit opravdovou diskusi o tom, jakou vědeckou hodnotu mají tvrzení o klimatických změnách. Divíš se, že této organizaci už nevěřím?

Cítím povinnost dodat ještě jednu věc. Jde pouze o mou domněnku, protože hovořit o motivech ostatních lidí je vždy jaksi choulostivé.

Machinace ve vedení AFS jsou natolik bizarní, že pro ně nemůže existovat jednoduché vysvětlení. Někteří lidé se domnívají, že dnešní fyzici nejsou tak bystří jako kdysi, ale podle mého to není ten hlavní problém.

Myslím si, že hlavním faktorem jsou peníze. Děje se přesně to, před čím před asi půl stoletím varoval Eisenhower. Ve hře jsou biliony dolarů, nemluvě o věhlasu a slávě (a častých výletech na exotické ostrovy), což jde ruku v ruce se členstvím v klubu. Tvoje vlastní fyzikální fakulta (jíž jsi šéfem) by ročně přicházela o miliony dolarů, kdyby bublina globálního oteplování splaskla.

Když Pensylvánská státní univerzita zprostila Mika Manna obvinění a Východoanglická univerzita očistila svého Phila Jonese, oba ústavy dost dobře věděly, jaké finanční ztráty by je postihly, kdyby učinily opak. Jak se říká, člověk nemusí být meteorolog, aby poznal, odkud vane vítr. Nejsem filozof, nebudu proto zkoumat to, kde je hranice mezi promyšleným sobectvím a korupcí. Ale když člověk čte dokumenty z ClimateGate, je jasné, že tahle otázka už není jen pro akademiky.

Já už s tím nechci nic mít, proto tě prosím, přijmi mou rezignaci. Americká fyzikální společnost mě už nereprezentuje. Přesto doufám, že zůstáváme přáteli.

Hal

Hal Lewis, University of California, Santa Barbara, 6. října 2010

Komu: Curtis G. Callan, Jr., Princeton University, Prezident Americké fyzikální společnosti

Harold Lewis, emeritní profesor fyziky, Kalifornská univerzita v Santa Barbaře [bývalý člen Vědecké rady Ministerstva obrany USA, předseda Technologického panelu, vedl studii Vědecké rady Ministerstva obrany USA o nukleární zimě; byl členem Poradní komise o bezpečnosti jaderných reaktorů, dále Prezidentské kontrolní komise pro jadernou bezpečnot, předsedal studii Americké fyzikální společnosti o bezpečnosti jaderných elektráren, spoluzakládal a předsedal projektu JASON, člen Vědecké rady amerických vzdušných sil, za druhé světové války sloužil u amerického námořnictva, autor knih Technological Risk (o riziku technologií) a Why Flip a Coin (o procesu rozhodování)]

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


Komentáře (11) »

 • Huncut napsal:

  Mno, jsem zvědavý kolik našich domácích, hlavně těch z našich peněz placených, médii toto bude komentovat a této rezignaci se věnovat.

 • Oldřich Klimánek napsal:

  Bylo to kupodivu docela rychlé.

  Novinky.cz: Globální oteplování je největší podvod, protestuje uznávaný fyzik

  Někdy mi přijde (překvapivě), že Novinky.cz v těchto otázkách mají z médií největší koule.

 • Huncut napsal:

  Hm, jsem příjemně překvapen. Jen houšť.

 • Batman napsal:

  Nevím čemu se divíte. Toto je NWO (New World Order) v současné praxi. Říkat pravdu se dnes nesmí. Pokud věc nazvete pravými jmény obviní vás z terorismu, antisionismu nebo jiného -ismu. Pomalu utahují smyčku kolem našeho krku novými zákony.

 • petr napsal:

  Přesně tak je to všechno podmázlé stačí se podívat ven ještě v sobotu bylo přes -20 . Pan v. Kremlík má pravdu oteplilo se jen tam kde to nikdo nemůže potvrdit protože to tam nikdo neměří je to banda podvodníků v čele s ipcc

 • Zuzka napsal:

  Když jde o ty miliony, odkud se berou? Proč by se americké vládě vyplatilo lít miliardy do společnosti, která po nich pak bude chtít, aby míň jezdili autem a míň používali tepelné elektrárny? Tenhle důvod v resignaci chybí a přece by se vláda nezbavovala peněz jen tak. Na druhou stranu je spoustu společností, kterým by se hodilo, kdyby se globální oteplování ukázalo (aspoň veřejnosti) jako přehnané, protože v tom visí jejich výroba ergo výdělky. Docela by mě zajímala reakce presidenta APS, pokud nějaká bude.

 • RubensBagr napsal:

  To Zuzka:
  Kde jsou ty miliony a odkud se berou? Z veřejných rozpočtů. Pokud nějaké vědecké pracoviště bude varovat před domělou katastrofou, je logické že se jeho financování stane prioritou. Že by se vláda peněz „nezbavovala jen tak“?:) Vlády se přece peněz neustále „zbavují jen tak“, koneckonců, byrokrati neutrácejí vlastní peníze, ale peníze daňových poplatníků. Spoustě společnostem (zejména těm, které nejsou konkurenceschopné na svobodném trhu a proto vydělávají na státních dotacích a zakázkách) by se také hodilo, kdyby byly obavy z globálního oteplování ještě vyšší než jsou v současnosti-stačí se podívat jak nehorázně u nás v současnosti rejžují majitelé solárních elektráren.

 • nickson napsal:

  Zuzka: Ptáš se, proč by někdo lil peníze do organizace, která přesvědčuje lidi aby míň jezdili autem atd. No, nejjednodušší je to vysvětlit na těch autech. Americký Pepík si jezdí ve svém osmiválci. Je s ním spokojený, je to sice staré, ale bytelné auto, ještě mu pár let vydrží. Takže co dělá? Spaluje ropu kterou amerika draze dováží z nestabilních zemí. Fuj.
  Takže co amerika chce po Pepíkovi? Aby sešrotoval osmiválec a koupil si „ekologický“ hybrid nebo ještě lépe elektromobil. To, že hybrid který má životnost deset let na svou výrobu spotřeboval tolik energie a zdrojů, jako kdyby Pepíkův osmiválec jezdil dalších dvacet let (a on by to jistě vydržel), taktně zamlčíme. Planeta to (zatím) unese a proč lidi zatěžovat složitými detaily, že.
  Takže Pepík ovlivněn „ekologickou“ propagandou jde (a teď přijde ta největší absurdita) a koupí si ten příšerně složitý a drahý hybrid, který jde dobíjet ze zásuvky (hurá!). To, že to auto ve výrobním cyklu „objelo“ třikrát zeměkouli než se dostalo do krámu ho nezajímá. To, že ušetřená energie na provozu toho hybridu nikdy nedosáhne hodnoty navýšení výrobních nákladů (nejen finančních, ale hlavně ekologických) ho taky nezajímá, on to totiž ani netuší, nikdy mu to nikdo neřekl. Důležité ale je, že se naučí „tankovat“ ze zásuvky. No a protože to bude chtít taky Franta a Jeník, bude potřeba postavit víc „zásuvek“, víc rozvoden a víc elektráren. No a tím pádem je třeba zdražit (a zdanit) elektřinu. Kolečka ekonomiky se točí, penízky cinkají. A Pepík? Je spokojený, protože s nižšími náklady může najezdit víc kilometrů (takže ekologická zátěž zůstává stejná) a ještě je v ulici „ekologický“ průkopník.
  Hezká pohádka, že?

 • Tyba napsal:

  Tak jak to čtu, tak se mi nabýva dojmu, že tu bude za chvíly celosvětová diktatura nevládních marketingových „zelených“ firem, který Nám budou za chvíly nařizovat, i kdy budeme muset jít na záchod aby jsme ušetřily tu „nepitnou“ vodu. Aby to vše spláchly jedním vrzem. A ušetřely co nejvíc peněz a zase co nejvíc poněz vybrali od vlády či přímo od spotřebitelů. Začíná se mi tato globální ekonomika PR marketingu a managmentu pěkně hnusit. Heslo „Prodat co největší zmetky za co největší ceny a nabulíkovat všem, že je to nesmírně výhodné pro všechny“ se mi opravdu nelíbí.

 • Vít napsal:

  …. „Tak jak to čtu, tak se mi nabýva dojmu, že tu bude za chvíly celosvětová diktatura nevládních marketingových „zelených“ firem, který Nám budou za chvíly nařizovat,“ …..

  A ono už to tak není? A já myslel že joo…

  Nebo Vy, Tybo, neplatíte za elektřinu a v ní obsažený „Příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů“? Nevídáte okolo sebe zemědělce pěstující na svých polích elektřinu? Nemáte doma či v zaměstnání jedinou „úsporku“? Nepijete balené vody?

  V takovém případě bych si to s Vámi rád vyměnil ;)

  Kolik stojí jednoho průměrného daňového poplatníka „zelené blafování“ peněz / energie?
  -Hnus, ostuda (nám všem, bohužel)

  Ještě že tu máme pár vyvolených „biofamrmařů“ – ti nás všechny „zachrání“ :D

  Ach jo.

 • Milan napsal:

  Přiznám se, že byla doba, kdy jsem i já věřil na GO a obchodování s uhlíkem mi připadalo jako dobrý nápad. Jenže životní zkušenost mě naučila, že je velmi užitečné nespolknout první návnadu, která se mi nabídne, ale hledat další informace, která tuto teorii buď nezvratně potvrdí, nebo naopak vyvrátí, nebo aspoň přinese nové a s tím spojené pochybnosti.
  V současné době je mi už přes padesát let, takže jsem zažil dobu komunistické totality a vymývání mozků. Doufal jsem, že po roce 1989 už nic podobného nezažiji a že jsem se konečne dočkal svobody. Problém s AGW mě však postupem času utvrdil v tom, že nebezpečí další nesvobody je velmi reálné. Proto jsem vděčný za každý takovýto článek i za reakce pod ním, neboť postupem času pozoruji, že začínají převládat skeptici nad alarmisty i mezi občany a to i přes to, že alarmisté jako je L. Metelka a R. Tolasz v těchto diskusích exhibují se svou „klimatickou vědou“. Ohánějí se odbornými výrazy, fyzikálními vzorci, různými grafy a přitom nechápou, že mnohdy je zdravý selský rozum víc než jejich věda(aspoň v tomto případě). Doufám tedy, že máme ještě dostatek svobody, aby v budoucnu veřejné mínění dokázalo smést zelené ideology z povrchu Země.
  Proto i Vám, pane Klimánku, děkuji, že šíříte tyto ne módní a společensky „nekorektní“ názory i mezi prostý lid, neboť nebýt takových, jako jste vy(dále pánové Kremlík, Zemánek, Motl, Svoboda, aj.), mohla by být už většina populace zmanipulovaná natolik, že sama strčí hlavu do zeleného chomoutu.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.