Scinet.cz » IT/Počítače, Kavárna, Komentáře

IT novinky už nemají s IT skoro nic společného. Přiznávám se: Jsem dinosaurus

8.3. 2011, Oldřich Klimánek
téma: ,

Poslední dobou se zcela změnila témata IT magazínů. Čemu se dnes většina z nich věnuje, už vlastně s IT nemá mnoho společného. Jde o zprávy ze světa spotřební elektroniky (televize, telefony, přehrávače…) –, reklamy (například slevové weby, Facebook, …), společenského chování lidí (sociální sítě) apod. To, že tyto oblasti ke své existenci potřebují IT infrastrukturu, z nich nedělá témata, které by si zasloužila označení „informační technologie“.

Dennodenně při čtení magazínů, které se věnovaly opravdové technologické problematice, narážíme na články, které se věnují tomu samému a už netechnologickému. O tom, kolik se prodalo mobilů. O tom, jak firma X spouští svůj slevový server. O tom, jak zase někdo bije na poplach o ztrátě soukromí na sociálních sítích. O tom, jak je PC éra za námi, atd. atd.

Můžeme se dočíst, jak do mobilního trhu promlouvají firmy, které dosud s mobily neměly nic společného. Nástup Googlu a jeho Androidu byl opravdu impozantní. Pro představu: ve čtvrtém čtvrtletí 2010 se podílem 33 % stal jedničkou v počtu prodaných smartphonů (na kterých běží). Roste i Apple, který spotřebitelskou mánii načal. Zato IT ikony jako Microsoft klesají dolů (Microsoft na poli mobilních OS zažil pokles podílu na 3,1 %, což byl meziroční propad o 20,3 %).

O tabletech se toho během posledních let napovídalo také strašně moc. Byly něco jako Yetti – všichni o nich mluvili, nikdo je však neviděl. Původní koncept počítačových tabletů byl poněkud jiný, než jak tyto přístroje chápeme dnes. A protože moderně pojaté tablety nepřišly, mnohým sliby už lezly krkem. Ledy prolomila až společnost Apple v lednu loňského roku, kdy na trh uvedla iPad. Chvíli po iPadu přišly další přístroje konkurenčních firem, ale iPad mezi uživateli, na trhu, stále vede – a nevypadá to zatím na to, že by jej nějaký konkurenční výrobek sesadil z trůnu, zvláště, když na trh míří druhá generace iPadu. Jenže se nezdá, že by rozřešení tabletové hádanky snížilo přemíru zpráv na toto téma. Právě naopak.

Tato témata lze ještě považovat za relevantní, jde o souboj velkých IT značek, jde o souboj operačních systémů a hardwaru a jejich schopností. Co je však naprosto mimo, jsou záplavy zpráv, které by ještě před pár lety či dokonce měsíci do IT nikdo nezařadil. Možná je to jen můj pocit – přiznám se, a asi zapůsobím jako konzerva z druhé světové. Ale…

Telefon a kobercová páska

Za život jsem měl tři telefony a nevypadá to, že by se životní cyklus mých současných přístrojů měl nějak zkracovat podle toho, co letí.

Nevím, co je skvělého na geolokaci a další ztrátě soukromí. Nevím, proč si dnes spousta lidí myslí, že bez mobilu s GPS nikam netrefí.

První mobil jsem dostal od známého, co ho zase dostal od známého z bazaru. Měl černobílý displej, zvonil jako klasický telefon a uměl telefonovat a odesílat SMS. Byl úžasný. Totiž fungoval.

Druhý mobil jsem už kupoval, bylo to asi po čtyřech letech. Jeden z prvních modelů, co měl barevný displej a přídavný fotoaparát, který se nasazoval jak zásobník do pistole – a dělal něco, co bychom asi fotkou nazvat nemohli. Ne že by dnešní mobily fotily podstatně lépe.

Ale důvodem pro jeho pořízení bylo, že uměl GPRS – což byl v první dekádě nového tisíciletí u nás revoluční počin umožňující člověku být on-line za paušál. Jak mobilní internet v té době rychle povstal, rychle zase zapadl. A kolo bylo objeveno po deseti letech znova.

Třetí – poslední – mobil jsem si koupil před 2 lety jen proto, že lidem v okolí se moc nelíbilo, že ten starý mám několikrát obtočený kobercovou páskou. Prý to nebylo reprezentativní. Naopak – bylo to reprezentativní dost.

Tohle vše říkám proto, že současná konvergence (jak profesionálně zní přibližování/sbližování…) přístrojů a služeb je sice pro mnohé pěkná, ale na druhou stranu přináší problémy, o které nestojím.

Všechny spotřebitelské výstřelky poslední doby totiž mají společné jmenovatele – naprosto zbytečné přidávání funkcí, které v drtivé většině případů stejně nepoužíváme. Velkým problémem tohoto trendu – snahy do spotřební elektroniky nacpat celý kolotáčářský arzenál – je, že se zvyšuje složitost těchto přístrojů a zákonitě i jejich chybovost a poruchovost. To se týká zejména chyb softwaru – kromě složitosti zde hraje přidruženou roli i to, že mobilní systémy a jejich podsystémy jsou jaksi šity horkou nití, což přináší rizika bezpečnostní. Už tak dává zabrat leckomu udržovat v relativní bezpečnosti počítačové systémy, které jsme se už jakžtakž naučili chápat. Nová nebezpečí spojená s mobilními systémy a aplikacemi jsou opět závanem historie – a krokem zpět.

Linuxové ledničky s prohlížečem fotek, slotem na SD karty a webovým prohlížečem jsou pak už jen dotažením tohoto trendu do absurdních rozměrů.

Prehistorik 2011

Mám si připadat jako exot? Nikdy jsem neměl MP3 přehrávač. Hudbu poslouchám na sloupové reprosoustavě. Nemám ale poslední zesilovače a receivery, které je možné aktualizovat a bůhví, co v nich zlepšovat (tohle je už opravdu zvrhlost). Netoužím po nich, nechci starost navíc. Zesilovače a receivery měly vždy plnit funkci přijímání signálu, měly ho zesílit a poslat ho do reprosoustav. Mám více než 20 let starý stereo zesilovač, který má v sobě tolik olova, že by se úředníkům v Bruselu udělalo špatně.

Ostatně mánie kolem kapesních MP3 přehrávačů vedla k naprosté degradaci hudebního průmyslu ve smyslu kvality nahrávek. Nemám nic proti MP3 formátu. Ale to, co dělají vydavatelé posledních 10 let s hudebními nahrávkami obecně, je čisté ničení zážitku z hudby – tzv. loudness war (válka o co největší hlasitost) vede k tomu, že moderní nahrávky jsou neposlouchatelné. Perfektní článek na toto téma vyšel na serveru Diit.cz, viz Road To Hell aneb Jak vydavatelé poškozují technickou kvalitu hudby? Proč to dělají, je jasné – aby si konzument mohl hudbu pustit tam – a slyšet ji –, kde by si nikdy předtím nepustil.

Nemám ani čtečku elektronických knih. Nechci ji. Nevím, proč by ji měl chtít. Články typu „Konec klasických knih se blíží,“ „Nastává doba elektronických knih“ nechápu. Stejně jako televize nezničila rádio, ani čtečky knih nevypudí ty klasické.

Na internetu leží kupa knih i v obyčejném PDF nebo TXT. Nečtu je. Kniha je kniha. Tautologické tvrzení zní hloupě, ale ani otřepaná klišé neztrácejí na platnosti. Kniha voní. Kniha se špiní. Kniha na sobě nese stopy času. Třeba když po nějaké době najdete v knize místo, kde je papír zvrásněný od slz. Teď si slzami můžete akorát tak „knihu“ zkratovat.

Každý autor zná ten pocit, když po dokončení celého procesu, jakým kniha vzniká, pak své „dítko“ drží v ruce. Nevím, měl bych polít čtečku knih? Radost člověku neudělá něco, co se měří na násobky bajtů. Mizející knihy z čteček díky WiFi připojení a cloud computingu jsou už pak jen třešničkou na dortu. Představa, že by mi po nějaké době přišel prodejce knih domů a z poličky si odnesl knihy jen proto, že téma knihy nebylo dost korektní, je děsivá a orwellovsky trpká.

Asi budu znít jako dinosaurus s abakusem, ale počítač používat k tomu, k čemu by postaven. K počítání. Nad větami, které se linou z různých výstav, konferencí, kongresů a jiných akcí věnovaných spotřební elektronice, že éra osobních počítačů skončila, můžeme tak akorát kroutit hlavou. Skutečnost, že prodejnost chytrých telefonů, tabletů apod., je teď vysoká a v některých případech vyšší než u klasických PC a notebooků, je způsobena (ne)nasyceností trhu. Dělat z aktuální prodejnosti nových výrobků kříž nad PC nejde.

Můj první notebook musel být chlazen vestavěným větrákem tak, že jsem měl někdy strach, aby mi nezačal létat po místnosti. Hrát hry na něm šlo jen v zimě u otevřeného okna. V parných letních dnech se vypínal i bez výpočetní zátěže. Ale měl jsem ho rád. Byla to vlastně první náhrada za psací stroj. Do té doby jsem články do magazínů posílal v řádně olíznuté obálce. A ten stroj měl ještě na klávesnici β. Matematické symboly se „sázely“ tužkou. Bylo to všechno trošku pomalejší, zato rozvážnější.

Nekupuji zboží ve fiktivních slevách. Nešílím z toho, abych vydražil v aukčních síních něco v konečném důsledku za cenu vyšší, než je ta reálná. Nevím, proč je tak populární o všech těchto projektech psát a mluvit jen proto, že běží na serverech připojených k internetu.

Nemám rád mentorování a stesky nad tím, jak dříve bylo líp. Nebylo. Ale dříve velice atraktivní témata informačních technologií, pokroku a zajímavých zpráv z této oblasti zdegradovaly na konzumní úroveň ne nepodobnou recenzím kečupů a zprávám o výhodných akcích v supermarketech v oddělení salámů.

Oldřich Klimánek, Scinet.cz pro DSL.cz

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


Komentáře (10) »

  • tlamiczka napsal:

    Prominte za to, ale jste opravdu dinosaurus :-) Je ale dobre, ze to pisete z vlastniho pohledu, tj. ME se nelibi tohle a tohle, ne tohle a tohle je OBJEKTIVNE SPATNE. V tom pripade by to byl blabol.

    Technika se meni a rozviji a to je dobre. Objevuji se nove typy pristroju, zlepsuji se, pribyvaji funkce…to je take dobre. Samozrejme ne vsechny nove funkce jsou potrebne a spousta z nich jen degraduje a zeslozituje pouzitelnost pristroju, ale je to proste soucast rozvoje – treba do smartphonu se da x funkci (skoro jiste to ma vliv na zvyseni prodejnosti) a lidi pak sami pomohou zjistit, co z toho je vlastne k necemu dobre a to se ma smysl rozvijet dal.

    Ja sama pouzivam GPS v mobilu a jsem za ni hrozne rada, je to pro me nesrovnatelne lepsi vec nez obri papirova mapa. Pouzivam mobilni data, protoze pres sikovnou aplikaci treba zjistuju, kdy mi jede tramvaj a kde prestoupit. Fotaky v mobilech jsou v 90 procentech pripadu porad k nicemu co se tyce porizovani fotek ale presto pro me fotak ma smysl, protoze ho pouzivam jako ctecku carovych kodu. Vsechny tyhle funkce pouzivam a jsou pro me skutecne uzitecne, neni to jen nejaka manie ktera prejde, jako treba checkiny ve Foursquare. Rikat „me vlastne staci jen ten magnetofon a poznamkovy blok“ neni zrovna ukazka svezi, vedecke mysli, ktera se zabyva IT. Vzdyt my, jako IT pracovnici, prave mame hledat nova vyuziti, nove fnkce a nove postupy jak lidem usnadnit praci a pozvednout je vys. To, ze se dela spousta preslapu a zbytecnych veci je holt pruvodni jev.

    Trochu rozumim vasi otravenosti z toho neustaleho privalu „uzasnych veci, bez kterych se neda zit“, pricemz spousta z nich jsou hlouposti nebo veci jako jojo/hulahop/cecka/sustaky…proste veci co lidi nadchonou, koupi je a pak zjisti, ze jsou uplne k nicemu a zapomenou na ne.
    Manie kolem ruznych slevomatu, bublina facebooku atd. me taky spis otravuje. Ale povzdechy ve stylu „proc by mel nekdo potrebovat pulkilovy tablet s osmijadrovym procesorem a dvacetihodinovou vydrzi kdyz na cteni zprav na internetu staci ten petikilovy, jednojadrovy a do zasuvky“…nevim, takove uvazovani je opravdu…dinosauri, tj.uvazovani tvora, ktery miri k vyhynuti :-)

  • Luboš Motl napsal:

    Souhlasím – nebo říkám podobný výrok – že zprávy o IT jsou čím dál více populistické tj. o tom, jak co nejobyčejnější a nejpočetnější lidé užívají stejných přístrojů a jak na tom různé společnosti vydělávají nebo naopak. Čím dál více zpráv je o tom, jak si jedna známá osoba přijala jinou známou osobu do seznamu Facebook friendů a srovnatelné zprávy.

    Tohle jsou ale zprávy ze společnosti, nikoliv zprávy ze světa technologie.

    Svým způsobem jsem se také stal fanouškem Applu, ale Steve Jobs samotný tvrdí, že už žijeme v „post-PC“ době. To může být z hlediska zisků velkých společností, které se z IT přesměrovaly na konzumní elektroniku, v níž o informaci moc nejde, ale já osobně jsem do žádné „post-PC doby“ nevstoupil.

    Z druhé strany souhlasím s tlamiczkou, že zvyšování kapacity, množství funkcí a schopností gadgetů je absolutně nezbytná část technologického pokroku. Uvíznout na strojích se zastaralou kapacitou, frekvencí, velikostí paměti, disku a omezenými funkcemi skutečně znamená zařazovat se mezi dinosaury – jinak tomu v IT nikdy nebylo.

  • michal napsal:

    No … to na vas sedla nejaka depka, ne?

    To, ze se vam zda, ze informace o deni v IT oblasti zdegenerovaly do absurdni formy nic nerikajicich tuposti, je spise dusledek toho co ctete, resp. jaka media sledujete a ne dusledkem toho, ze by se v IT nic zajimaveho nedelo.

    Ano, je fakt, ze informace o IT novinkach jsou dnes ve vetsine medii podavany formou totalne konzumniho pristupu (tj. maximalne „lehke, chutne a stravitelne“).

    Kdo vam ale brani sledovat moderni trendy v IT na takove urovni, jaka vam vyhovuje a uspokojuje. Je to jen a pouze o tom, ze stejne jako nepotrebujete kazdeho pulroku nový mobil, tak stejne tak nemusite cist to, co vam predkladaji o IT masova media. Muzete a mel byste cist to, co je pro vas opravdu zajimave. Nechcete prece tvrdit, ze se to na internetu neda najit?

    Pouzivam pocitace dominantne presne k tomu, k cemu byly vzdy urceny. Tedy k pocitani (po pravde receno, k velmi narocnym numerickym vypoctum) a sledovat jak roste vypocetnu vykon pocitacu, resp. jak ten vykon vyuzit pro to, co delam, mne neprestava naplnovat uzasem. To, co pred 10-15 lety resily superpocitace za miliony, je dnes zvladnutelne na desktopu s GPU akceleratorem za 20tis. A mobil s GPS, iPad nebo Amazon Kindle do toho vseho dokonale zapada.

    Nic to ale nemeni na faktu, ze vecer, v posteli, si stejne nejradeji listuji v papirove knize, kterou jsem si koupil za 395,-Kc (!!! takhle drahe knihy drive nebyvaly, ze!!!), protoze zadna ctecka nevoni tak pekne jako papirova kniha.

    Preji hezky den …

  • SB napsal:

    Autor má do jisté míry pravdu. Mnoho zařízení dnes vzniká a lidi je kupují jen proto, aby je měli, původnímu účelu se vzdálily, jsou překombinované (opak unixové myšlenky, že každý nástroj má být jednoduchý a dělat právě jednu věc, a to pořádně), molochoidní.
    Zrychlování a zvětšování kapacity zařízení je sice příjemné, bohužel ztrácí smysl v okamžiku, kdy tento výkon zařízení zabijete větším, nenažranějším a pomalejším molochem, který neumí mimo barevnějšího menu nic nového – pro mě ukázka plýtvání.

  • Oldřich Klimánek napsal:

    @tlamiczka

    Prominte za to, ale jste opravdu dinosaurus :-) Je ale dobre, ze to pisete z vlastniho pohledu, tj. ME se nelibi tohle a tohle, ne tohle a tohle je OBJEKTIVNE SPATNE. V tom pripade by to byl blabol.

    Technika se meni a rozviji a to je dobre. Objevuji se nove typy pristroju, zlepsuji se, pribyvaji funkce…

    O tom to přece vůbec není. Já jsem taky rád, že mám notebook s výkonem nedávného superpočítače. Já nevidím vůbec žádný problém, jak jsem psal, v tom, že vznikají přístroje jak iPad atd.

    Trochu rozumim vasi otravenosti z toho neustaleho privalu „uzasnych veci, bez kterych se neda zit“

    Ani tohle mi primárně nevadí. ;-) Člověk se na to musí dívat jako na úžasný jogurt, bez kterého není možné mít pravidelnou stolici, nebo detergent, bez něhož jinak fakt nejde umýt nádobí. ;-)

    Manie kolem ruznych slevomatu, bublina facebooku atd. me taky spis otravuje.

    No tady se tomu už blížíte. Patří tohle do IT jen proto, že to ke svému provozu potřebuje IT infrastrukturu? Právě tohle mi zaplavuje Google Reader, a to od magazínů, které opravdu o IT byly či se takto tvářily.

    ——————-
    @Luboš

    Čím dál více zpráv je o tom, jak si jedna známá osoba přijala jinou známou osobu do seznamu Facebook friendů a srovnatelné zprávy.

    Přesně tohle mám na mysli. Například včera Živě.cz (OK, nebavme se o tom, co Živě je a není) psalo o tom, že Zuckerberg založil svému psovi stránku na Facebooku. Oni se sice omlouvají, že tohle nebudou psát často, ale přesně takto píší o jiných věcech stejně jako kupa jiných.

    Tohle jsou ale zprávy ze společnosti, nikoliv zprávy ze světa technologie.

    Bingo! ;-)

    ——————-
    @Michal

    To, ze se vam zda, ze informace o deni v IT oblasti zdegenerovaly do absurdni formy nic nerikajicich tuposti, je spise dusledek toho co ctete, resp. jaka media sledujete a ne dusledkem toho, ze by se v IT nic zajimaveho nedelo.

    No vždyť jsem to napsal, že je to chyba magazínů, jejich lenosti, a ne vývoje. Schválně se podívám, jestli jsem napsal, co si myslím, že jsem napsal. Pokud mi říkáte, že jsem napsal, co jsem nenapsal, tak už nenapíšu nic. ;-) No fakt je od počátku do konce psáno o tom, o čem píší IT magazíny, ne že ustal IT vývoj. Problém je opět ten, o kterém jsem se zmiňoval mnohokráte v minulosti.

    Muzete a mel byste cist to, co je pro vas opravdu zajimave. Nechcete prece tvrdit, ze se to na internetu neda najit?

    To je ono, i ty „hardcore“ magazíny začaly zaměstnávat facebookové nadšence. Vždyť není těžké najít lidi, co píší dokola jen o Facebooku a Twitteru. To fakt nejsou IT věci. Samozřejmě, že technologické firmy pokračují ve vývoji cutting-edge věcí. Ale ty informace se už musí více dolovat. Současný trend psaní o IT mně přijde jako psaní o tom, že do zásuvky můžu strčit lampu, televizi, holící strojek, zubní kartáček…

    Pouzivam pocitace dominantne presne k tomu, k cemu byly vzdy urceny. Tedy k pocitani (po pravde receno, k velmi narocnym numerickym vypoctum) a sledovat jak roste vypocetnu vykon pocitacu, resp. jak ten vykon vyuzit pro to, co delam, mne neprestava naplnovat uzasem. To, co pred 10-15 lety resily superpocitace za miliony, je dnes zvladnutelne na desktopu s GPU akceleratorem za 20tis. A mobil s GPS, iPad nebo Amazon Kindle do toho vseho dokonale zapada.

    Naprosto souhlasím a nenapsal jsem opak. ;-)

    Je fakt složité odlišit „čtečka je z technologického hlediska zajímavě provedena“ od „čtečku má firma XY. Pro čtečku vyjde knížka autory ZX. Čtečku půjčují v knihovně na rohu ulice. Už ji půjčují i v druhé knihovně. Elektronickou knížku od autora Z’X‘ si koupilo tolik lid…“?

    Nic to ale nemeni na faktu, ze vecer, v posteli, si stejne nejradeji listuji v papirove knize, kterou jsem si koupil za 395,-Kc (!!! takhle drahe knihy drive nebyvaly, ze!!!), protoze zadna ctecka nevoni tak pekne jako papirova kniha.

    Napsal jste dva odstavce zcela stejně a stejnými slovy jako já, takže spolu souhlasíme. ;-) O cenách knížek by se asi dalo diskutovat. Nejsou na první pohled nejlevnější, ale zkuste si udělat rámcově vývoj cen vzhledem k platům. Asi se to drží kolem stejné úrovně, ne? Lepší to bude třeba přepočet na denní mzdu apod. Ale nezkoumal jsem to podrobně.

    Preji hezky den …

    I Vám!

    ———————
    @SB

    Jo, s tou myšlenkou maximální jednoduchosti souhlasím. Do určité míry by to mělo prostě platit. Prostě je pravda, že se slepováním softwaru dost věcí mrší. Zvyšující se složitost zařízení, které by měly být jednoduché, vede k problémům.

    Ad kapacita apod. Jak jsem říkal, je fajn, že to či ono je rychlejší, lepší, výkonnější — ale záleží na použití. Jak správně naznačujete, kvůli tomu se dnes programuje ve stylu „kašleme na optimalizaci, on ten HW to dnes utáhne, 4 GB RAM je standard.“ ;-)

    Ono to paradoxně vede k tomu, že dnešní aplikace jsou pomalejší než ty kdysi — jde to vidět na webových aplikacích, které jsou opravdu výkonnostně někde na ZX Spectrum. To je trošku jiná problematika, ale jsem rád, že jste to zmínil.

    Hezký den!

  • zpjet napsal:

    Pan autor bohužel smýšlí o IT stále jako o nástrojích pro elitu (lze to také vidět na jeho repro soustavách). Podobně jako např. knihy byly kdysi dostupné jen pro určitou skupinu, a pak se začalo tištěné slovo rozšiřovat – a přineslo to zároveň jak větší informovanost a kulturnost čtenářů, tak i schránku plnou letáků. Stejně tak se i v IT v posledních letech, díky dostupnosti zařízení, hodně změnilo.

    Informační technologii používají obyčejní lidé, proto se IT stává spotřební zboží.

    Máma má za měsíc kulaté výročí, a tak ji chci koupit nový iPad. Proč, když by stačilo najít Windows laptop za stejnou cenu, nebo použitý starší laptop za poloviční cenu, a nahrát na něj Skype a nastavit jí mailový program? Proč, když možná spoustu funkci z iPadu vůbec nepoužije?

    Protože máma nikdy počítač neměla. Používala ho občas v práci, ještš s DOSem, do běžícího programu jednou denně přepsala pár čísel, ale to je vše.

    A já jsem rád, že už nežiju v době, ve které bych ji musel zatěžovat tím, že „má počítač“. Ona už nepotřebuje vědět, co je C:, přítomné právě od dob DOSu. Nepotřebuje dávat pozor, aby nesmazala systémové soubory. Nepotřebuje se učit ovládat myš nebo trackpad. V tomhle jsou tablety, jak říká jejich marketing, magické.

    Chci Skype s dcerou, klepnu na ikonku prstem, a klepnu na její jméno. Mám prý se na něco podívat na internetu – klepnu, napíšu, čtu, a stránku posunu zase prstem, bez starostí o viry. Dokonce i nastavení, např. připojení k WiFi, je záležitostí třech čtyř klepnutí na srozumitelné čitelné volby v jednoduché češtině – žádné ovladače nebo profily.

    Co se týče celkové využitelnosti – věřím, že budu rád překvapen. U PC bych pravděpodobně mámě řekl, tady je Skype, email, prohlížeč a jinam se raději nevrtej, ať si to nerozhodíš. iPad bývá vystaven v obchodech, kde si na něj sáhne tisíce lidí – a pořád funguje. Jen těžko by se někomu podařilo ho „rozhodit“. Naopak, jednoduchost a přímočarost svádí k experimentování, jak se samotným „systémem“, tak aplikacemi, které se snadno instalují a odstraňují.

    A nakonec jiná spotřeba – energie. Nebudu polemizovat o tom, kolik jí bylo spotřebováno na výrobu onoho starého laptopu nebo nového iPodu. Ale každí nová věc má lepší účinnost a méně „špinavých“ součástek, nehledě k technologiém jako je okamžité zapnutí a uspání.

    Dám vědět, jak to o narozeninách dopadlo…

    http://en.wikipedia.org/wiki/Leapfrogging

  • Unclesamy napsal:

    Zdravíčko,
    naprosto souhlasím s tím co je tu napsáno. Dneska má každý notebook a doma wifi router a ti co ho nemaj tak by to tak chtěli. Nikoho už ani nenapadne že se vším tím elektromagnetickým vlněním se jim může stát, že za pár let budou mít pravidelně nespavost a poruchy soustředění. To, že někdo udělal nějaké měření a výkonnostně prohlásil, že je to v pohodě neznamená, že se za deset let nepříjde na to, že je to problém.

    Co je ale ovšem mnohem horší – ti lidi stejně sedí na těch noťasích v pokoji – podívejte se na lidi na zahradách před domem kolik z nich dělá na noťasu. A tyhlety smartphony – jo je to super nevím kdy mi jede tramvaj tak se podívám na net. Hmm a to jsme už opravdu tak neschopní, že si to nemůžem přečíst z řádu na zastávce nebo se zeptat místních??!

    Další věc – dneska každý chce mobil s GPS. Ano chápu to u lidí kteří cestují, řídí auto a často mění cíl trasy, tam to pomůže. Ale když už se nejste schopni orientovat ani ve vlastním městě a okolí?? Kam to spějě – jednou se k tomu „náhodou“ dostane nějaký sabotér a všichni pochcípají venku páč nenajdou cestu dom nebo nenajdou tu správnou tramvaj….

    Dennodenně se setkávám s teenagery, kteří „maj na všechno aplikaci ve smartfounu“ a už nejsou schopni ani spočítat, že když je kilo za 120Kč, oni chcou 250g a borec jim řekne 50kaček, tak zaplatí a jdou a ani jim to nepříjde divné!!

    Rozvoj ano. Ale neprotlačovat komerční degradaci úplně dovšeho.

    Omlouvám se pokud to je off-topic ale chtěl jsem vyjádřit podporu autorovi a doplnit vlástní náhled. Ahoj

  • SB napsal:

    Myslím, že nebudu mimo téma, když doplním, že se jedná o moc peněz – ve skutečnosti plno těch věcí nepotřebujeme, když pak ale otevře hubu nějakej marketingovej masér, plno lidí přijde na to, že to musejí mít.

  • Pajinek napsal:

    Do jisté míry souhlasím s autorem článku, že počet článků o IT problematice je poměrově velice odlišný od článků o ničem (plno vaty a výpovědní informace jak u letáku na supermarket, např. z dílen technetu a podobných serverů). Problém je ale skutečně, jak již bylo řečeno, že IT se stala konzumem – lidi to chtějí číst a co chtějí lidi, to se prodává – do toho se investuje a stále tak dokola. A tak jim to nemůžeme mít za zlé, taky se musí nějak živit. Ale osobně nic takového nečtu a nesletuji (není důvod ztrácet čas čtením „ničeho“), je mnoho serverů, které si svoji kvalitu ještě stále drží (převážně pak s tématikou na gnu/linux a to díky své nepopulárnost u mas).
    Pokud jde o technické novinky, tak jde usoudit, že společnost je prostě konzumní. Výjde nové iphone G4, zahodím G3. Můj mobil umí jen volat a psát sms a vydrží mi přes týden bez nabití. Komfort, který mi vyhovuje – neomezuje mě.
    S věcí s kterou nesouhlasím s autorem jsou čtečky knih, osobně jsem milovník knih, ale čtečka má velkou výhodu a to úsporu, převážně pak když ještě stále student a programátor, občas se rád učíte (čtete články, dokumentace, ne jen beletrii) venku a nemusíte sebou pak tahat kilogramy papíru, nehledě o finanční úsporu při tisku. Každopádně čtečka knih nikdy nenahradí klasické knihy.
    A hudba, mp3 kupuji na internetu, ale jen když uslyším nějakou tu vykopávku na ČR, kterou si chci poslechnout znovu. Reprosoustava stará 20 let tu si taky je, ale používám sluchátka, protože nerad se vnucuji hlasitou hudbou. Narušení soukromí je i hluk, pro mě.

  • Swarm napsal:

    Zrovna dneska jsem si tiše postěžoval na stejné téma, takže mě těší, že nejsem jediný, kdo to tak vidí. Opravdové IT magazíny ve smyslu třeba amerického InfoWorldu (v 80. a první polovině 90. let) mi dnes vyloženě chybí. Chtěl bych zpět recenze zaměřené na opravdovou užitnou hodnotu, testy při nasazení v pracovním prostředí, úvahy o přínosech různých technologií a podobně.

    Dnešní IT magazíny jsou spíš přehledy gadgetů mixnuté s vývojem ve světě sociálních sítí, sem tam vyplněné plytkou recenzí. Dobrý článků minimum a dobrých IT článek je pak spíše výjimka. Tištěná periodika už jsou někde úplně mimo. Na internetu je kvalita dost proměnlivá a kvalitní weby jsou většinou zaměřené jen velmi úzce… nic, kde by bylo všechno na hromádce v rozumné formě, už snad ani neznám.

    Již dlouho sepisuju sérii článků o vývoji grafických subsystémů pro notebooky (nějakých 30 let pokroku) a součástí toho je samozřejmě i procházení dobového tisku. Jsem až překvapen, jak strašně klesla kvalita IT tisku kolem roku 2000. Překvapivě je (v mém tématu) jednodušší získat dobré informace třeba z let 1988-92 než z 2000-2003. Jeden by čekal, že to bude naopak.

    V souvislosti s tím, co tu padlo o IT pro masy, se mi vybavily dvě vzpomínky z nedávné tiskové konference DELLu:

    1) Když jsem se ptal, proč nahradili vyspělejší rozhraní DisplayPort horším HDMI (když DP má možnost HDMI emulovat) v korporátním notebooku, vysvětlení bylo, že zákazníci to tak chtěli. Z toho samého důvodu byl notebook zaoblen a okolo klávesnice má kýčovitou červenou linku. — Skupina profíků nám zůstala od začátku počítačů dodnes podobně velká. Jen nám vedle vyrostla nepoměrně větší skupina těch ostatních a ti dnes rozhodují místo nich (i ve velkých firmách).

    2) Šéf CZ pobočky mi říkal, že svou korporátní řadu (DELL Latitude) nechtějí do IT časopisů vůbec půjčovat. Prý to má vždy stejný průběh – postaví se vedle toho nějaký multimediální model a jejich notebook redaktor odsoudí za nízký výkon grafické karty nebo něco podobného. Tohle pochopím někde na diskusním fóru, ale od IT magazínu bych čekal víc.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.