Scinet.cz » Internet, IT/Počítače, Zprávy

Google Chrome má být předinstalovaný na nových počítačích

1.12. 2008, Scinet.cz

Společnost Google chce posílit pozici svého webového prohlížeče Chrome. V současnosti se jeho podíl na světovém trhu pohybuje kolem 0,8 %, a Google chce logicky více. Udělá proto dvě věci: za prvé by firma měla spustit velkou reklamní kampaň, která uživatelům internetu představí přednosti Chrome, a za druhé se uvažuje o tom, že se tento webový prohlížeč objeví na nových počítačích jako součást předinstalovaných operačních systémů.

Google sice zatím vydal jen (zkušební) verzi Chrome pro systémy Windows XP a vyšší, ale už pracuje i na verzích pro Linux a Mac OS X. Ty by se na trhu měly objevit už během první poloviny příštího roku.

Google tak chce jít ve šlépějích Microsoftu, který z Internet Exploreru udělal majoritní webový prohlížeč stejným způsobem, tj. jeho integrací do Windows, které k zákazníkům proudí hlavně OEM kanálem. Tento krok Microsoftu nejvíce odnesl kdysi velice populární prohlížeč Netscape, který ztratil skoro všechny své uživatele a kvůli nezájmu bylo zkraje letošního roku oznámeno ukončení jeho vývoje.

Podíl Chrome se vydáním verzí pro Linux a Mac OS X zásadně zvýšit nemůže, neboť na světovém trhu těmto dvěma platformám patří dohromady asi 9 % trhu (u nás zhruba 2 %). Jistější se proto zdá cesta přes Windows. Jak se k tomu postaví výrobci značkových počítačů a sám Microsoft, se ještě uvidí. Avšak už i v minulosti takto Google s některými výrobci spolupracoval ― ve Windows OEM se objevovaly i jiné produkty Googlu společně s nástrojovou lištou Google Toolbar.

Scinet.cz


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód