Scinet.cz » Internet, Tipy a triky, Zprávy

Gmail (konečně) podporuje IMAP

29.10. 2007, Scinet.cz
téma: ,

Jak stojí v jedné krátké zprávě, Google pracuje na vylepšení své freemailové služby Gmail.com ― po boku rapidního narůstání kapacity schránek (z 2,8 GB během několika dnů byla navýšena na více než 4,4 GB a bude stoupat i nadále) se teď vývojáři Gmail.com rozhodli konečně implementovat i podporu protokolu IMAP. Doposud jsme mohli v e-mailovém klientu používat pouze POP.

Protokol POP umožňuje stahovat obsah schránky Gmail.com do počítače pomocí e-mailového klienta (Outlook Express, MS Outlook, Thunderbird, The Bat, Opera…). A to i s tou možností, že stažené zprávy se uchovají na serveru. Kromě toho protokol SMTP u Gmail.com (pro odesílání pošty) dokonce na serveru uchovává odeslané zprávy. Ovšem POP má jednu nevýhodu ― jestliže si jednou poštu stáhnete do počítače, e-maily jsou dostupné jen na jednom konkrétním počítači nebo na serveru. To je nevýhodné v tu chvíli, když jste si tutéž poštu chtěli přečíst třeba na mobilním telefonu nebo druhém počítači. Už se totiž nestáhne. Tenhle problém řeší právě protokol IMAP, který provádí synchronizaci s účtem na všech zařízení, ze kterých k serveru Gmail.com přistupujete. Poštu můžete synchronizovat jak v mobilu, tak i ve svém e-mailovém klientu v práci či doma na více počítačích.

Účet GMail.com spravovaný v aplikaci KMail (Linux/OpenSUSE 10.3). Zprávy budou ve stejné synchronizaci dostupné třeba i v MS Outlook pod Windows.

IMAP si můžete zapnout v nastavení Gmail.com. Ovšem pozor. Tato volba zatím není dostupná v českém rozhraní ― abyste mohli IMAP používat, budete si muset přepnout jazyk schránky na angličtinu (US). Brzy by se to mělo změnit a IMAP snad bude přístupný i „v češtině“.

Pozn.: Jak to tak vypadá, postupné zapínání IMAP se teď týká jen "věrných" uživatelů GMail.com, kteří schránku používají již delší dobu.

Scinet.cz


Komentáře (2) »

  • Pikyn napsal:

    Asi to úplně nechápu – přece stačí v klientovi nastavit, aby poštu, kterou stáhne do počítače, nemazal ze serveru, ne? Takže pak je zpráva dostupná stále odkudoliv, ne? Tak proč IMAP?

  • Oldřich Klimánek napsal:

    Jo, to vám tu poštu nechá na serveru, ale už se nestáhne do mobilu ani do jiného klienta na jiném počítači. Takže v Outlooku doma budete mít jinou poštu než v Outlooku v práci. Synchronizace je zaručena zde jen přes IMAP. Ale pokud přistupujete na email jen přes web, tak vám to samozřejmě všechno může být jedno.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód