Scinet.cz » Kauzy, Kavárna, Komentáře, Věda

Globální oteplování: třetina povrchu Země bude poušť. Píše iDnes – a píše výmysl

19.2. 2010, Oldřich Klimánek

Poušt, de Simpson, Austrálie / foto: Temsabuita, Wikimedia

Nová studie zabývající se degradaci půdy uvádí, že 38 % pevniny je ohroženo dezertifikací, tj. přeměnou území v pouštní oblasti. Nejdůvěryhodnější zpravodajský server na českém internetu toto prezentuje jako efekt globálního oteplování. Nebyl by v tom problém, jenomže autoři se ve studii globálním oteplováním vůbec nezabývali — a toto spojení se nevyskytuje ani v tiskové zprávě Španělské nadace pro vědu a technologie.

Nejprve tedy k tomu, co píše iDnes.

Španělská studie: třetině povrchu Země hrozí proměna v poušť

Poušť se chová jako Otesánek. Bobtná, hltá a ukusuje další a další kousky dosud úrodné půdy. Reálně prý hrozí, že spolkne celou třetinu zeměkoule. Částečně si za to můžeme sami, tvrdí v těchto dnech zveřejněná dlouhodobá studie španělských vědců.

Jak vidno, s už tradičně viněným „globálním oteplováním“ se nepojí jen takové jevy, jako je tání některých polárních ledovců či ohrožení pobřežních oblastí stoupající hladinou oceánu. Daří se i poušti a vyhrává nad námi. V řadě světových oblastí. Plíživě a jakoby neviditelně, ale vyhrává.

Vědci, a nejen oni, varují: Půjde-li to takhle dál, bude to mít na lidstvo pustošivý účinek.


Studii vedla Montserrat Núñez a vyšla v časopise The International Journal of Life Cycle Assessment. Časopis přirozeně neznám, ale rychlá kontrola ukazuje, že než v něm nějaká studie vyjde, prochází procesem zvaným peer-review, tj. vědeckou kontrolou ostatními vědci (aby se vyloučilo, že takový článek není zcela nesmyslný). Peer-review sice není zcela 100% mechanismus (a bývá i kritizován), každopádně dává článku větší váhu.

Je proto divné, že by tento magazín otiskl článek, který by opět pro lidstvo podával katastrofický scénář kvůli antropogennímu globálnímu oteplování (AGW). Opravte mě, jestli se mýlím, ale počet vědeckých článků, které prošly přes peer-review a obsahují pevná fakta ukazující na reálnou katastrofickou budoucnost v důsledku člověkem způsobeného globálního oteplování, se limitně blíží nule. Katastrofy nám zatím předkládají jen aktivisté, jejich guru Al Gore, politický Mezivládní panel pro klimatické změny – a média.

Stačí pár sekund a člověk zjistí, že server iDnes zkrátka jen rozšířil sbírku svých ničím nepodložených alarmistických článků na téma „antropogenní globální oteplování a jeho zhoubné následky“. Nevím, proč média stále chtějí skloňovat slovo „globální oteplování“ a zakomponovat je do každého tématu – a za každou cenu ve čtenářích vzbuzovat strach a přesvědčovat je, že si sami chystáme peklo zažehnuté životadárným oxidem uhličitým.

Autor článku prostě automaticky, bez skrupulí, v duchu dnešního trendu šíření hrůzy a děsu z AGW do textu přidal něco, co vědecká studie vůbec neříkala. Neskutečně skutečný trend dnešní žurnalistiky.

Tisková zpráva Španělské nadace pro vědu a technologie shrnující výsledky výzkumu vědeckého týmu, totiž uvádí následující:

Researchers have measured the degradation of the planet’s soil using the Life Cycle Assessment (LCA), a scientific methodology that analyses the environmental impact of human activities, and which now for the first time includes indicators on desertification. The results show that 38 percent of the world is made up of arid regions at risk of desertification.

Celá zpráva je například dostupná na serveru Science Daily:

FECYT – Spanish Foundation for Science and Technology (2010, February 10).

V textu nenajdete nic jako „změny klimatu“ ani „globální oteplování“.

Navíc zpráva dále uvádí následující:

„Despite improvements in the LCA, it has a methodological weakness, which is a lack of environmental impact categories to measure the effect of human activities such as cultivation or grazing on the soil,“ Montserrat Núñez, lead author and a researcher at the Institute of Agro Food Research and Technology (IRTA), said.

Kde tedy server iDnes vzal tu fascinující zprávu o apokalyptické přeměně půdy v poušť v důsledku AGW?

Není těžké najít následující článek:

A Third of the World Could Become a Desert

Text vyšel na serveru Softpedia.com, serveru věnovaném počítačovým programům ke stažení (něco podobného jako české Stahuj.cz aj.)

Tamní editor Tudor Vieru napsal:

Global warming is more familiar to people for its potential effects in melting the polar ice caps, and in endangering low-lying countries and coast lines. However, one of its most devastating aspects is the fact that it can effortlessly promote desertification in areas that are already arid, and therefore prone to such a calamity. According to a new survey, which was conducted using the Life Cycle Assessment (LCA), 38 percent of the world’s surface meets this criteria, which means that people living here are in danger of eventually becoming trapped in an ever-expanding desert.

Zvláštní náhoda — tento text se kryje s tím, co vydal server iDnes.

Tudor Vieru si „globální oteplování“ vycucal z prstu. Poprosil jsem ho o to, aby vysvětlil, kde dezertifikaci oblastí související s člověkem způsobeným globálním oteplováním – touto studií – vzal. Stejně tak bych byl velice rád, aby autor článku na serveru iDnes vysvětlil svým čtenářům, co ho vedlo tento nesmysl napsat. (Ani jeden z nich zatím neodpověděl. Nakonec, můžu se mýlit a mýlil bych se rád…)

Vyvstává tedy řada otázek: To dneska musí novináři automaticky slepě překládat kdejakou nepodloženou věc? Činí dnes novinářům takový problém ověřit si informaci, než napíšou něco, co se nedá označit jinak než lež? Podívat se na tiskovou zprávu Španělské nadace pro vědu a technologie nezabralo více jak pár sekund. Je tedy skutečně nějakým pravidlem vše špatné na světě ověnčit spojeními na antropogenní globální oteplování? Nebo je už normální dělat z milionů čtenářů naprosté hlupáky a krmit je lživými a překroucenými informacemi? Tento trend nikomu z novinářů ani lidem na vedoucích pozicích nevadí?

Člověk neuváženými kroky a špatným zacházením s půdou tuto půdu ničí. Proto rok od roku častěji slýcháváte o zatopených domech v Česku. Ale média už mnohokráte toto přišila na triko „globálnímu oteplování“. Srdceryvné reportáže o zničených domech ale nikdy neřekly tu zásadní věc: že za to mohou sami lidé, kteří mění ráz krajiny, kteří půdu, než na ni postaví domy, totálně degradují, a domy staví tam, kde by je kdysi nikdo nepostavil – a nejzničenější půda je paradoxně i nejdražší. Ale naštěstí jsme si našli zcela jiného viníka, který nejde vidět a se kterým se o to hůř a o to razantněji musí bojovat.

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


Komentáře (12) »

 • Hesiodor napsal:

  ČLÁNEK JE PODEPSÁN, TAKŽE PODLE MÝCH CHABÝCH ZNALOSTÍ ŽURNALISTIKY SE JEDNÁ O KOMENTÁŘ, KDE AUTOR UVÁDÍ VLASTNÍ NÁZOR.
  Dle mého zde bohužel.

 • martin napsal:

  začíná mě připadat že tento server se začíná stávat jakýmsi proklauzovsko-antiekologickým blogem, který nemá za cíl nic jiného než naprosto degradovat pojem globální oteplování na jakousi novinářskou kachnu. rozšiřování pouští je fakt možná ne v takovém měřítku, ale někde jsou to až Km za rok (např Čína). hlavně kvůli odlesňování lesů, pro zemědělské ůčely. chtělo by to zase články jako dříve, už pár týdnů tady nebyla žádná fyzika jakéhokoli druho. poslední článek pokud si dobře vspomínám byl o záchraně dat z urychlovače částic, který se stejně týkal spíše softwaru. toť vše.

 • ajznbonak napsal:

  Martine, tady ale nikdo netvrdí (ani sám autor), že by se snad pouště nerozšiřovaly – ALE! „cause“ je ,jak tvrdíte i vy, v odlesňování lesů, pro zemědělské ůčely apod., rozhodně to nesouvisí s růstem teploty na zemi. A O TO TADY JDE. Nespojovat nespojovatelné. Prosím o komentování k věci až po přečtení daného článku. Díky

 • Oldřich Klimánek napsal:

  @Hesiodor:

  ČLÁNEK JE PODEPSÁN, TAKŽE PODLE MÝCH CHABÝCH ZNALOSTÍ ŽURNALISTIKY SE JEDNÁ O KOMENTÁŘ, KDE AUTOR UVÁDÍ VLASTNÍ NÁZOR.

  Neuvěříte tomu, je dokonce v rubrice Názory.

  @Martin

  začíná mě připadat že tento server se začíná stávat jakýmsi proklauzovsko-antiekologickým blogem

  Ukažte mě jednu antiekologickou věc, prosím, která se zde objevila. Ale opravdu. Možná tady najdete něco proti stupidní formě ideologie ekologismu-za-každou-cenu, ale že by tady bylo cokoli proti ekologii?

  který nemá za cíl nic jiného než naprosto degradovat pojem globální oteplování na jakousi novinářskou kachnu.

  :-)) Tohle se snad nedá komentovat. :-))

  rozšiřování pouští je fakt možná ne v takovém měřítku, ale někde jsou to až Km za rok (např Čína). hlavně kvůli odlesňování lesů, pro zemědělské ůčely.

  Paráda. Gratuluji k poznání.

  Bylo v tom článku, v odkazované studii (resp. tiskové zprávě, jejíž úryvky zde jsou), napsáno snad něco jiného? Není ten článek náhodou právě o tom a že média použila pojem globálního oteplování tam, kde neměla, a jen ho tam ze zvyku automaticky dosadili? Četl jste ten článek? Protože o špatném zacházení s půdou to celé je. ;-)

  chtělo by to zase články jako dříve, už pár týdnů tady nebyla žádná fyzika jakéhokoli druho. poslední článek pokud si dobře vspomínám byl o záchraně dat z urychlovače částic, který se stejně týkal spíše softwaru. toť vše.

  Když se podíváte na Témata vpravo ve sloupci, sám poznáte, o čem se tady nejvíce píše.

  Nevím o tom, že byste tento server platil za články o fyzice, a měl tak právo vyčítat, co vychází, co nevychází a jestli jsem proklausovský nebo bůhvíjaký. Prokristapána. Druhá věc: i tento článek je o přírodě. Jen „věda“ byla zase znásilněna médii (tohle vás vůbec neštve?), což bylo tématem článku.

 • Filip napsal:

  …jen si dodam, ze clanky na tomto servru ctu zejmena pro jejich vysokou kvalitu a nezaujatost… Diky…, ale preci jen nejaky ten clanek o vesmiru a fyzice, by me potesil ;-)…

 • Oldřich Klimánek napsal:

  Filipe, dobrý den, a díky. Já Vás zcela chápu — jenomže to, co média poslední dobou předvádějí ohledně AGW, je nemožné, na to se nedá nereagovat. Aspoň vidíte, jak pracují.

 • martin napsal:

  média možná zveličují pojem globálního oteplování, ale kdyby to nedělali tak se veřejnost bude chovat k životnímu prostředí mnohem hůře.

 • Tom napsal:

  @martin:

  hh tak az Vam bude zvelicovat pokutu policista o par desitek tisic, doufam ze se nebudete tvarit kysele jako ty deste a naopak premrstenou pokutu zamaznete s usmevem tibetskeho serpy. Vzdyt prece jinak byste se napriste choval mnohem hure ;)

 • paranoiq napsal:

  „média možná zveličují pojem globálního oteplování, ale kdyby to nedělali tak se veřejnost bude chovat k životnímu prostředí mnohem hůře.“

  na tomhle konkrétním případě je krásně vidět, jak je takové zveličování užitečné. namísto, aby se bojovalo proti odlesňování a erozi, a problém rozšiřování pouští se tak SKUTEČNĚ ŘEŠIL, tak se bude bojovat s „oteplením“

 • Oldřich Klimánek napsal:

  @paranoiq

  A víte proč? Ony se totiž skutečné problémy špatně řeší. ;-) Pro ně je daleko lepší honit čarodějnice. Každopádně oteplení o 2 až 3 stupně promítnuté na naše území by nám jen prospělo. Můžu některé lidi „uklidnit“ — začíná doba ochlazování (tedy teď se to začne projevovat na celé čáře), tahle zima byla začátek, příští zimy budou podobně kruté. I jaro/léto bude zase chladnější a deštivější, čekat můžeme možná zase povodně, které média mají za důkaz oteplování. (Hint: Slunce, mořské proudy/přepnutí fáze arktické oscilace.)

 • martin napsal:

  Chtěl bych říct že si pana Klimánka a jeho práce velice vážím a jen mi připadalo že se téma příspěvků začíná zužovat pouze na problematiku globálního oteplování a jsem rád že už tu jsou i jiné články.

 • cad4 napsal:

  Výborný článek, doporučuji jeho kopii zaslat redakci TV NOVA, aby se probudili, jelikož oni – zdá se mají největší vliv na Čechy a co se řekne na Nově, je prostě pravda. A to nejen ve věcech „globálního oteplování“, na jejich zprávy se nedá koukat. Třeba až se jednou na Nově proberou, proberou se i ostatní…


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.