Scinet.cz » Věda

Fyzici urychlovač LHC nastartují v listopadu, poběží na poloviční výkon

7.8. 2009, Oldřich Klimánek
Tunel LHC - spoje byly opraveny

Tunel LHC po dokončení oprav

Doba trýznivého čekání by fyzikům měla brzy skončit. Největší urychlovač na světě bude už za pár měsíců spuštěn, slibuje CERN. Pojede však jen na poloviční výkon, každý z protonových svazků bude mít energii 3,5 TeV (teraelektronvoltů). Zprávy z CERNu přicházejí poté, co tamní odborníci s úspěchem provedli všechny nutné testy elektrických spojů. Právě mezi nimi se loni vyskytl natolik závažný problém, že LHC musel být vypnut.

„Rozhodli jsme se, že LHC spustíme s energií 3,5 TeV,“ říká ředitel Evropské organizace pro jaderný výzkum Rolf Heuer. „Důvodem je, že při této energii obsluha urychlovače získá zkušenost s bezpečným chodem systému, zatímco se bude rodit půda pro experimenty.“

Obří urychlovač částic musel být odstaven poté, co loni 19. září v jeho útrobách došlo k havárii. Od té chvíle fyzici prohlédli a otestovali více než 10 tisíc supravodivých elektrických spojů, z nichž jeden stál za incidentem.

roztavene_spoje_lhc_cern

Roztavené spoje supravodiče v LHC po incidentu z 19. září 2008

Spoje se skládají ze dvou částí: samotného supravodiče a měděného stabilizátoru, který odvádí elektrický proud v případě, že se supravodič zahřeje, a již není supravodivým. Při normálním supravodivém stavu existuje napříč spoji jen zanedbatelný elektrický odpor, avšak ve velmi malém počtu případů byly v supravodiči nalezeny abnormálně vysoké odpory. Ty byly již opraveny. Nicméně, jak vědci z CERNu upozorňují, existuje několik míst, kde odpor ve spojích měděných stabilizátorů je vyšší, než je přípustné pro chod urychlovače na plnou energii.

Při posledních testech se vědci zaměřili právě na měření odporu v měděných stabilizátorech. Řadu ze spojů vykazujících abnormálně vysokou hodnotu odporu už opravili. A další zkoušky, jež skončily minulý týden, v posledních dvou sektorech urychlovače žádné nové odchylky neodhalily. CERN tak oznamuje, že pro bezpečný chod urychlovače v tomto a příštím roce nebude potřeba žádných dalších oprav.

Prakticky po celý rok budou probíhat jen kontrolní srážky protonových svazků – fyzici budou muset nejprve získat řadu údajů z kolizí při celkové energii 7 TeV (3,5 TeV na svazek). Až sesbírají dostatečné množství dat a řídící tým získá s běžícím LHC potřebné zkušenosti, budou moci částice urychlit na vyšší energii, na 5 TeV na svazek. Podle současných plánů, řekněme optimističtěji laděných, by na konci roku 2010 mohly proběhnout první experimentální srážky s ionty olova. Následně bude urychlovač opět odstaven a vědci začnou pracovat na tom, aby za další čas mohli protonové svazky urychlit na plnou energii, tolik očekávaných 7 TeV (srážky tak budou probíhat při energii 14 TeV).

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


Komentáře (10) »

  • Petr napsal:

    Dobrý den…děkuji za informace. Jenom jedna malá výtka…Nevím jestli je správné svazky protonů nazývat protonovými paprsky. Slovo svazek by bylo správnější a výstižnější.

  • Jan napsal:

    A jeste si opravde Tetra E V na TERA

  • Oldřich Klimánek napsal:

    Dobrý den, dík za upozornění, překlep opraven. Co se týče paprsků vs svazků – není náhodou každý z protonových paprsků složen z tisíců svazků?

  • Luboš Motl napsal:

    Vážený Oldo, abych zachoval dekórum, připojuji se k názoru, že „beam“ se zde překládá jako „svazek“. „Svazek“ je tedy celá posloupnost protonů letících jednou tenkou válcovou trajektorií do stejného směru. Uvnitř tohoto svazku mohou být další menší „chomáče“ protonů, ale těm bychom asi neříkali svazky. ;-) Jinak pěkné.

  • Oldřich Klimánek napsal:

    Nazdar Lumo :-)
    No jo, jste mě zahnali do kouta, pánové. Paprsek, nebo svazek… Odjakživa používám paprsek, používají to i jiní (googluj), ale přejít na svazek mi nebude dělat takový problém, jaký mi dělá „temná hmota“ a „temná energie“. ;-) Ale díky za upozornění. (Takže nejde o cca 3000 svazků, ale chomáčů? To je mi názvosloví. ;-))

  • Čestmír Žyla napsal:

    Zdravím, sice fyzice moc nerozumím ale ve škole jsme se o takovém stroji bavili, nevím jestli je to ten samý ale fyzici chcou vypustit dě nějaké micro části poslat proti sobě a chcou udělat velký třesk…… ale jak sem tak nad tím polemizoval není možné že by tim mohli vytvořit „vesmír ve vesmíru“, a tím vlastně pohltit ten náš?

  • Oldřich Klimánek napsal:

    Ahoj Česťo, ;-)

    neměj strach, ty protonové svazky (;-)) se budou srážet s energií mnohem menší, než abychom mohli mluvit o velkém třesku. Takových nadpisů využívají jen hloupá média, aby na sebe strhla pozornost. Mnohem energičtější srážky částic probíhají například v atmosféře Země (dopadající kosmické záření), přesto svět nadále existuje. ;-) Tady jde o to, že fyzici ty srážky budou moci studovat, mít je „pod kontrolou“, uvidí, co na kratičkou chvilku vzniká a zaniká. To v atmosféře natož ve vesmíru nemůžou.

  • Čestmír Žyla napsal:

    Tak to sem rád…. aspoň můžu v klidu spát. :-)

  • G-Man napsal:

    A vznikne rezonanční kaskáda,připravte si páčidla…..

  • Jiří Hroděj,social.ústavy. napsal:

    srděčně vás v lhc cern zdravím a přeju uspěchy v urychlovači.hlavně aby nevznikla černa díra.to by byla dira jak do pr….,a vše by šežrala. ono totíž plno lidí má bobky neboli plne kalhoty.zdraví vas jiří hrodej,mistr energy reiki,socialní ústavy eu-čr trmice u ústí n.labem


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.