Scinet.cz » Telekomunikace, Zprávy

Evropská komise volá po zlevnění propojovacích poplatků

10.5. 2009, Scinet.cz

Evropská komise oznámila, že chce operátorům nařídit snížení propojovacích poplatků, které si mezi sebou platí za propojení hovorů do svých sítí, až o 70 procent. Podle regulátora by to zákazníkům v Evropské unii mělo ušetřit do roku 2012 až dvě miliardy euro (zhruba 53 miliardy korun). Stejnou částku by pak podle Komise měly získat operátoři pevných linek, kteří by  vysoké částky za propojení nemuseli odvádět mobilním operátorům.

Komise upozorňuje, že výše propojovacích poplatků je v členských zemích různá, někde nízká, jinde neúměrně vysoká. Například na Kypru se propojení hovoru mezi dvěma sítěmi platí pouhé dva eurocenty, zatímco třeba v Bulharsku patnáct eurocentů. Podle dat Komise pak průměrná výše poplatků na území Unie činí asi 8,55 eurocentu (asi 2,27 Kč). Česká republika se v tomto směru řadí k nejdražším členským zemím. Podle údajů z loňského října výše propojovacích poplatků činila 12,2 eurocentu (3,24 koruny). Tyto částky jsou asi desetkrát vyšší než částky placené za propojení hovorů přes pevné linky.

Doporučení Evropské komise je sice pro členské státy nezávazné, ale jednotlivé regulační orgány v zemích EU by se jím měly co nejdříve zabývat.

T-Mobile zaplatí Telefónice O2 900 milionů korun

V rámci vyrovnávaní propojovacích poplatků, které si obě společnosti mezi sebou platily v roce 2001, zaplatí mobilní operátor T-Mobile skoro miliardu korun konkurenční Telefónice O2. Uvedla to ČTK s odvoláním na zprávu Telefónicy O2.

Současně s tím se obě firmy dohodly, že po tomto vyrovnání odstoupí od všech soudních pří, které spolu kvůli propojovacím poplatkům vedou.

Propojovací poplatky byly mezi oběma operátory jablkem sváru již dlouhou dobu. V loňském roce Telefónica O2 na základě dřívějšího nařízení Českého telekomunikační úřadu zaplatila konkurenčnímu T-Mobilu takřka 2 miliardy korun. T-Mobile si z této částky ponechá více než 900 milionů a zbytek vrátí Telefónice.

Scinet.cz


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.