Scinet.cz » IT/Počítače, Zprávy

Dell nabídl ke stažení svou verzi Chrome OS

7.12. 2009, Oldřich Klimánek

Nový operační systém od Googlu se dočkal prvního testovacího sestavení ze strany OEM výrobce. Přestože firma Dell nepatří na seznam oficiálních partnerů Google v oblasti Chrome OS, její inženýři uvolnili první experimentální verzi. Použili k tomu volně dostupné programové kódy Chromium OS. Dell o tom informuje na svém blogu.

Zájemci si mohou stáhnout objemný obraz Chrome OS na USB klíčenku a systém vyzkoušet na netboocích Mini 10v. Slovo „objemný“ je na místě, protože obraz původně měl 8 GB (náležitě velká tedy musí být i klíčenka). Vývojáři z Dellu nakonec pochopili, že lze použít i kompresi a postupně obraz zmenšili na 900 MB a konečně na 320 MB. Uživatelé však obraz musejí stejně rozbalit a na klíčenku přenést z nějakého jiného počítače s nainstalovaným linuxovým systémem použitím příkazu sudo dd if=ChromiumOS_Mini10v_Nov30.img of=/dev/sdb (sdb je označení klíčenky, může se lišit).

Dell uvádí, že start systému na jeho netbooku trvá 12 sekund. Zároveň varuje, že dlouho trvá, než systém uvidí okolní bezdrátové sítě (pět až deset minut). Firma upozorňuje, že uvolněné sestavení je silně experimentální, neotestované a neposkytuje na systém žádnou podporu ani negarantuje jeho funkčnost.

Detaily včetně přístupových údajů zájemce najde na blogu Dellu. Každopádně jak bylo dříve oznámeno, systém nepodporuje dual boot, nejde jej nainstalovat na pevný disk vedle jiného systému (v tomto případě poběží z USB klíčenky, jinak z SSD).

Oldřich Klimánek, Scinet.cz pro DSL.cz

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.