Scinet.cz » Internet, Zprávy

Další rána pro bittorrentové sítě: Mininova musí odstranit obsah

28.8. 2009, Oldřich Klimánek
téma: , ,

Hon na p2p sítě, speciálně ty torrentové, pokračuje. Nizozemský soud nařídil, aby torrenty vedoucí na autorsky chráněný materiál zmizely ze serveru Mininova.org.

Stejně jako další podobné servery ani Mininova.org neobsahuje materiál chráněný autorským zákonem – jde o vyhledávač a databázi torrentů, tj. malých informačních souborů, pomocí nichž mohou uživatelé sdílet svá data. Výměna obsahu je tak čistě v režii uživatelů.

Bittorrentové vyhledávače se podobnými argumenty často brání nařčení z porušování autorských práv a práv souvisejících: servery chráněný obsah neobsahují a provozovatel není schopen ovlivnit to, co mezi sebou uživatelé sdílejí. Ovšem soud v Nizozemí nyní provozovatelům Mininova.org nařídil do 30 dnů z databáze odstranit všechny torrenty a odkazy, které vedou na autorsky chráněné soubory – důvod rozhodnutí soudu je přitom jednoduchý. Mininově se vymstila její přílišná aktivita.

Soud měl v rukou důkazy o tom, že Mininova.org pravidelně odstraňuje z databáze falešné torrenty, tj. takové, které vedou na stažení jiného obsahu, než uživatel chtěl. Mininova.org rovněž aktivně odstraňuje obsah vedoucí na malwarem nakažené soubory.

Pokud je s to filtrovat takový obsah a ovlivňovat, co na serveru může být, je schopna filtrovat i obsah chráněný autorským zákonem. Pokud provozovatelé serveru do 30 dní od vynesení rozhodnutí tak neučiní, za každý takový torrent jim hrozí pokuta 1000 €, celkově pak maximálně 5 milionů eur.

Žalující strana, nizozemská asociace BREIN zastupující nahrávací společnosti i filmová studia, soud přesvědčila o tom, že torrenty Mininova.org z 80 až 90 procent vedou na autorsky chráněný materiál. A provozovatelé o tom musejí vědět, tvrdí BREIN. Ve vyhledávači jsou totiž sekce jako „TV seriály“, „Filmy“ a třeba i „Disney“.

Zástupci Mininovy s rozhodnutím nesouhlasí a chystají se odvolat.

Oldřich Klimánek

Provozovatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód