Scinet.cz » Telekomunikace, Zprávy

Radiokomunikace WiMAX přinesly do 27 lokalit ČR

27.5. 2010, Scinet.cz

České Radiokomunikace spustily službu WiMAX v dalším městě, tentokráte se dočkal Děčín. Vysokorychlostní bezdrátové připojení je v tuto chvíli dostupné již ve všech 27 lokalitách, které Radiokomunikace plánovaly pokrýt. O dalším rozšířování a navyšování kapacity sítí rozhodne zájem o služby.

Datové služby přes WiMAX (internetovou přípojku a telefonní VoIP linku) nově nabízí T-Mobile, kterému Radiokomunikace svou maloobchodní část prodaly koncem loňského roku. Vysílače včetně služeb Radiokomunikace nabízejí i dalším operátorům, kteří službu mohou zprostředkovat svým klientům. „Bezdrátovou technologii WiMAX využíváme pro zajištění komplexních telekomunikačních služeb pro velké společnosti a nyní také pro naše velkoobchodní partnery,“ říká Marcel Procházka, manažer rozvoje služeb a strategií Českých Radiokomunikací.

Výhodou WiMAXU je zejména dosah signálu, kterému nevadí ani mezilehlé překážky. Vysílače Radiokomunikací tak mohou pokrýt zhruba 15 km okolí bez větší degredace stability. Narozdíl od běžných WiFi sítí není nutná ani přímá viditelnost na základnovou stanici.

Vyšší stabilita si v tomto případě však bere za daň nižší přenosové rychlosti, než jsou mnozí uživatelé u WiFi na vyšších frekvencích zvyklí. Prostřednictvím Radiokomunikací T-Mobile v současnosti nabízí rychlost stahování 3 Mbit/s a 1 Mbit/s pro odesílání dat, a to za tisíc korun měsíčně. Firmám operátor pak nabízí i symetrické linky, kdy nejrychlejší varianta (6/6 Mbit/s) vyjde na 7000 Kč (bez daně).

Scinet.cz


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.