Scinet.cz » Kavárna, Komentáře, Věda

Našli fyzici z CDMS částici skryté hmoty? Sledujte přímý přenos ohlášení výsledků

15.12. 2009, Oldřich Klimánek
Krystal germania, který má lapit částice skryté hmoty / foto: CDMS/Fermilab

Krystal germania, který má lapit částice skryté hmoty / foto: CDMS/Fermilab

Na blozích věnovaných fyzice se to v minulých dnech hemžilo spekulacemi o možném objevu částic skryté hmoty. Blogeři poté přinesli nové informace, některé z velkých prohlášení – že už za pár dní o objevu může vyjít článek v časopise Nature – se ukázaly jako nesprávné. Nature žádný takový článek nevydá, protože jej nemá, poněkud podrážděně oznámil jeho editor Leslie Sage.

Čtěte také: Pátrání po supersymetrické skryté hmotě

Fyzici psali se vzrušením o tom, že tým vědců z projektu CDMS (Cryogenic Dark Matter Search – Hledání temné kryogenické matky ;-)) možná oznámí velký objev. Pacientem nula je pravděpodobně Resonaances, blog věnovaný částicové fyzice, kde se Jester svěřil se svými pocity ohledně CDMS. V článku „Co se sakra děje v CDMS?“ se zmínil o šeptandě mezi fyziky, kteří pojali nadšené podezření, že jejich kolegové odkryli podstatu skryté hmoty – že našli částici, z níž se skrytá hmota skládá.

Jeho zdroje mu říkaly, že tým CDMS nedávno poslal do časopisu Nature článek, který byl přijat. Vzhledem k tomu, že Nature z oblasti částicové fyziky publikuje vesměs jen velké objevy, ostatní fyzici začali spekulovat nad tím, co asi velkého chlapci v CDMS našli. Možná to bude velké… ;-)

Jester ale domněnky podepřel ještě dalšími skutečnostmi, například že tým z CDMS zrušil všechny semináře před 18. prosincem a stejně tak že byl z CDMS odvolán štáb, který tam měl natáčet reportáž.

Byť se coby skeptik přikláněl k variantě, že k žádnému bombastickému objevu nedošlo a že fyzici z CDMS jen budou publikovat průběžné výsledky z nově nasbíraných dat (naposledy o sobě dali vědět loni, kdy publikovali data nasbíraná z let 2006 a 2007), pěkně to slízl od editora Nature, který mu poslal v docela nepřátelském tónu psaný e-mail. „Vaše ‚fakta‘ jsou asi stejně tak pravdivá jako reportáž ve Fox News,“ pochválil ho. (Celý e-mail a další věci najdete na blogu Resonaances.)

Magazín Symmetry (který společně vydává Fermilab a SLAC) poté přinesl prohlášení skupiny CDMS, které do situace vneslo trochu světla. Stojí v něm, že fyzici z CDMS dokončili analýzu nových dat a teď usilovně pracují na dopsání článku, který se objeví ve veřejně dostupném archivu arXiv.org. A na 17. prosince jsou plánovány prezentace výsledků ve Fermilabu a SLACu.

Nicméně, jaké výsledky to budou, stále není jasné. ;-) Zda článek popíše bombastický objev, se teprve uvidí. Každopádně přímý přenos vystoupení Laurena Hsu z Fermilabu můžete sledovat 17. prosince ve 23:00 našeho času na této adrese. V tutéž hodinu se slova ujme Jodi Cooleyová z týmu CDMS, která bude o výsledcích povídat na půdě SLACu. Pokud chcete sledovat její vystoupení, můžete zde.

Výsledky CDMS uveřejněné v roce 2008 žádné důkazy o lapené částici skryté hmoty nepřinesly. Fyzici však ze získaných dat vydolovali mnoho informací – hlavně zatím nejpřísnější podmínky, jaké kandidát na částici skryté hmoty musí splňovat.

Oldřich Klimánek

Provozovatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód